Nadprzyrodzone moce i ukryte pragnienia. Thriller „Thelma” wciąga bez reszty
10 czerwca, 2018
Narodowy trunek doczekał się wystawy. Otwarto Muzeum Polskiej Wódki
12 czerwca, 2018

Przejmujący portret tysięcy Polaków. „Sybir. Zesłanie Józefa P.”

Józef Piłsudski po aresztowaniu przez Ochranę w roku 1900 (fot. wikipedia.org)

Pod koniec XIX wieku w Wilnie, 20-letni Józef Piłsudski nieświadomie pomaga zamachowcy przygotowującemu spisek na życie cara. Zostaje aresztowany i przewieziony do więzienia w Petersburgu. Tam zapada wyrok – pięcioletnie zesłanie w głąb Rosji. Najnowsza książka Tomasza Łysiaka – „Sybir. Zesłanie Józefa P.” to fascynująca i metafizyczna historia o mniej znanym okresie życia Piłsudskiego.

Wyrokiem z 1 maja 1887 roku rozpoczyna się niebezpieczna podróż przyszłego Marszałka przez syberyjskie „więzienie bez dachu”. Tajemniczym narratorem książki jest rosyjski urzędnik, który zafascynowany postacią Naczelnika. Szczegółowo odtwarza jego rosyjską tułaczkę i plastycznie portretuje napotkane przez niego postaci, zarówno historyczne, jak i fikcyjne: polskich powstańców, wojskowych, poetów, szamanów, a także pierwszą wielką miłość Marszałka.

Dziennikarz i autor powieści historycznych Tomasz Łysiak stara się też odpowiedzieć na pytania, jak Syberia wpłynęła na losy Piłsudskiego i w jaki sposób wydarzenia na Dalekim Wschodzie zaważyły na jego przyszłych poglądach.

„Sybir. Zesłanie Józefa P.” to również przejmujący portret tysięcy Polaków z Syberii, którzy nigdy nie zapomnieli o kraju swego pochodzenia.

O autorze

Tomasz Łysiak to dziennikarz, pisarz i scenarzysta. Jest autorem cyklu książek historyczno-awanturniczych: „Kroniki Szalbierskie: Szalbierz” (2007), „Bliznobrody” (2008), „Psy Tartaru” (2010), powieści osadzonej w czasach powstania styczniowego „Cytadela” (2013) oraz zbioru esejów historycznych „Medalion na pancerzu” (2015).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *