Dwa miasta zbudowane na marzeniach. Wystawa „Gdynia – Tel Awiw” w Muzeum POLIN
13 września, 2019
Francuska komedia o miłości w najlepszym wydaniu. „Niezbędna konieczność” w kinach
14 września, 2019

To nie miało prawa się stać! Historia „Piłsudskiego”, jakiej dotąd nie znano

W tytułową rolę w filmie Michała Rosy „Piłsudski” wciela się Borys Szyc (fot. mat. pras.)

To opowieść o Marszałku, jakiego nie znamy i walce o niepodległość, która nie miała prawa się udać. Do kin w całej Polsce trafił długo oczekiwany obraz Michała Rosy „Piłsudski”. – Nasz film jest nie tylko o Piłsudskim przywódcy, żołnierzu, buntowniku, ale też mężczyźnie z krwi i kości ze wszystkimi jego przywarami, żądzami, słabostkami. Opowiadamy o Piłsudskim egocentryku, z którym życie nie było łatwe. Jednocześnie jego charyzma sprawiała, że był dla kobiet bardzo atrakcyjny – mówi odtwórca głównej roli, Borys Szyc. Film znalazł się w Konkursie Głównym 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na ekranie Borysowi Szycowi towarzyszą: Magdalena Boczarska, Maria Dębska, Jan Marczewski, Marcin Hycnar, Józef Pawłowski, oraz Tomasz Schuchardt.

Jest rok 1901. Józef Piłsudski „Ziuk” po brawurowej ucieczce ze szpitala psychiatrycznego ponownie staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego. Nieugięty na polu walki, w życiu prywatnym poddaje się namiętności, rozdarty między dwiema kobietami – żoną i kochanką. Przez zachowawczych członków Polskiej Partii Socjalistycznej uważany za terrorystę.

Piłsudski wraz z najbliższymi współpracownikami nie cofnie się przed niczym: zamachami na carskich urzędników i najwyższych oficerów, szmuglowaniem bomb, zuchwałym napadem na pociąg – by osiągnąć swój cel: niepodległą Polskę. Zbliża się rok 1914 i „Ziuk” widzi nowe szanse na realizację niemożliwego.

(fot. mat. pras.)

Szaleńczo odważni i pełni energii

– W filmie poznajemy Piłsudskiego, kiedy w szpitalu psychiatrycznym udaje szaleńca, aby uniknąć więzienia. Jest na skraju życia i śmierci, głoduje. Tak długo udawał wariata, że prawie się nim stał. W ucieczce pomagają mu przyjaciele – mówi o swoim bohaterze Szyc. Jak dodaje, mimo przeciwieństw losu, własnych ograniczeń był on zdeterminowany, by osiągnąć swój jedyny i najważniejszy cel: przywrócić Polskę na mapę Europy. – Był to niezwykle silny, charyzmatyczny człowiek, niepozbawiony jednak ludzkich słabości i wad – podkreśla aktor.

Józef Pawłowski w filmie gra Aleksandra Sulkiewicza, bliskiego przyjaciela Piłsudskiego. – Kiedy przeczytałem scenariusz filmu „Piłsudski”, najbardziej zaskoczył mnie temperament naszych bohaterów. Byli ludźmi obdarzonymi wielką fantazją, pasją życia. Byli wręcz szaleńczo odważni i pełni energii. Nie kalkulowali, często stawiali wszystko na jedną kartę. Nie bali się podejmować decyzji. W imię sprawy gotowi zaryzykować życie – opowiada o swojej roli Pawłowski.

Twórcy filmu

W pozostałych rolach występują: Kamil Szeptycki oraz Eliza Rycembel. Specjalnie do filmu Ørganek i O.S.T.R napisali piosenkę „To nie miało prawa się stać”. Za zdjęcia odpowiadał Piotr Śliskowski, muzykę – Stefan Wesołowski, montaż: Rafał Listopad, dźwięk: Piotr Domaradzki i Marcin Jachyra, scenografię: Ryszard Melliwa i Łukasz Trzciński, dekorację wnętrz: Katarzyna Dobrowolska, kostiumy: Magdalena Biedrzycka, charakteryzację: Dariusz Krysiak. Kierownictwo produkcji to Jacek Dąbrowski-Udziela, konsultacja historyczna filmu i materiałów prasowych – prof.. dr hab. Grzegorz Nowik i Michał Janik. Producenci są: Filip Bajon i Dariusz Sidor.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *