Jest rok 1901. Józef Piłsudski „Ziuk” po brawurowej ucieczce ze szpitala psychiatrycznego ponownie staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego. Nieugięty na polu walki, w życiu prywatnym poddaje się namiętności, rozdarty między dwiema kobietami – żoną i kochanką. Przez zachowawczych członków Polskiej Partii Socjalistycznej uważany za terrorystę.
Piłsudski wraz z najbliższymi współpracownikami nie cofnie się przed niczym: zamachami na carskich urzędników i najwyższych oficerów, szmuglowaniem bomb, zuchwałym napadem na pociąg – by osiągnąć swój cel: niepodległą Polskę. Zbliża się rok 1914 i „Ziuk” widzi nowe szanse na realizację niemożliwego.
Szaleńczo odważni i pełni energii
– W filmie poznajemy Piłsudskiego, kiedy w szpitalu psychiatrycznym udaje szaleńca, aby uniknąć więzienia. Jest na skraju życia i śmierci, głoduje. Tak długo udawał wariata, że prawie się nim stał. W ucieczce pomagają mu przyjaciele – mówi o swoim bohaterze Szyc. Jak dodaje, mimo przeciwieństw losu, własnych ograniczeń był on zdeterminowany, by osiągnąć swój jedyny i najważniejszy cel: przywrócić Polskę na mapę Europy. – Był to niezwykle silny, charyzmatyczny człowiek, niepozbawiony jednak ludzkich słabości i wad – podkreśla aktor.
Józef Pawłowski w filmie gra Aleksandra Sulkiewicza, bliskiego przyjaciela Piłsudskiego. – Kiedy przeczytałem scenariusz filmu „Piłsudski”, najbardziej zaskoczył mnie temperament naszych bohaterów. Byli ludźmi obdarzonymi wielką fantazją, pasją życia. Byli wręcz szaleńczo odważni i pełni energii. Nie kalkulowali, często stawiali wszystko na jedną kartę. Nie bali się podejmować decyzji. W imię sprawy gotowi zaryzykować życie – opowiada o swojej roli Pawłowski.
Twórcy filmu
W pozostałych rolach występują: Kamil Szeptycki oraz Eliza Rycembel. Specjalnie do filmu Ørganek i O.S.T.R napisali piosenkę „To nie miało prawa się stać”. Za zdjęcia odpowiadał Piotr Śliskowski, muzykę – Stefan Wesołowski, montaż: Rafał Listopad, dźwięk: Piotr Domaradzki i Marcin Jachyra, scenografię: Ryszard Melliwa i Łukasz Trzciński, dekorację wnętrz: Katarzyna Dobrowolska, kostiumy: Magdalena Biedrzycka, charakteryzację: Dariusz Krysiak. Kierownictwo produkcji to Jacek Dąbrowski-Udziela, konsultacja historyczna filmu i materiałów prasowych – prof.. dr hab. Grzegorz Nowik i Michał Janik. Producenci są: Filip Bajon i Dariusz Sidor.