W tegorocznym Konkursie Międzynarodowym o Warsaw Grand Prix rywalizować będą m.in.: „Brylantowe stopy” Micaela Preyslera, „5 minut za późno” Dana Chisu, „Jutro przejdę na drugą stronę” Sepideh Farsi oraz „Kudłata historia” Homayouna Ghanizadeh. Wśród polskich akcentów w tej sekcji należy wspomnieć o: „Dolinie Bogów” Lecha Majewskiego oraz „Procederze” Michała Węgrzyna, które brały już udział w Konkursie Głównym 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Oprócz tego w „Słuchaj wszechświata” Kei Ishikawy wystąpił Andrzej Chyra jako juror konkursu pianistycznego, a w „Stanie wyjątkowym” Vinko Bresana w rolę chorwackiego prezydenta wcielił się Daniel Olbrychski.
Szansę na nagrodę główną 35. Festiwalu mają także: „Omar i my” Maryny Gorbach i Mehmeta Bahadira Er, „Shindisi” Dito Tsintsadze, „U311 Czerkasy” Tymura Jaszczenki, „Walka Atbaia” Adilkhana Yerzhanova, „Wielka poezja” Alexandra Lungina, „Winona” Alexandra Voulgarisa oraz „Ząb mądrości” Minga Lianga. Najlepszy film Konkursu Międzynarodowego wybierze jury w składzie: modelka, aktorka i producentka Małgorzata Bela-Pawlikowska, rumuńska producentka i reżyserka Oana Giurgiu, słoweńska reżyser i artystka multimedialna Hanna Slak, albański reżyser Bujar Alimani oraz montażysta i reżyser Michał Leszczyłowski.
Konkurs 1-2 i sekcja Wolny Duch
W Konkursie 1-2, dedykowanym pierwszym i drugim pełnometrażowym fabułom twórców z całego świata, pokazane zostaną m.in. filmy: „Zapomniani” Darii Onyszczenko, „Nuklearna” Catherine Linstrum oraz „Wszystko dla mojej matki” Małgorzaty Imielskiej, który przyniósł grającej w nim główną rolę Zofii Domalik nagrodę za profesjonalny debiut aktorski na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Produkcje w Konkursie 1-2 oceniać będzie jury, w którym znaleźli się: chorwacka producentka Anita Juka, reżyser, dramaturg i aktor Piotr Domalewski oraz fiński reżyser, producent i scenarzysta Johan Karrento.
Sekcja konkursowa „Wolny Duch” zawiera filmy wymykające się wszelkim kategoriom gatunkowym, fabularnym i narracyjnym. Znalazł się w niej m.in. obraz „Jestem REN” Piotra Ryczki. Pozornie szczęśliwe życie pewnej rodziny ulega zmianie, kiedy matka oświadcza, że jest androidem. To thriller science-fiction z Martą Król, Marietą Żukowską i Januszem Chabiorem. Z kolei amerykański film „Stracone wakacje” to szalona, granicząca z absurdem komedia i thriller kryminalny w jednym. Opowieść o rebeliantach, którzy nie chcą dorastać, ale jednocześnie nie są w stanie ruszyć z miejsca. Tytuł filmu nawiązuje do kultowej powieści Charlesa Jacksona. Z kolei „Zgubiłam swoje ciało” to opowieść o odciętej dłoni, która ucieka z laboratorium. Ma tylko jeden cel – chce wrócić do reszty ciała. To współczesna, miejska bajka o losie i wytrwałości, a jednocześnie luźna adaptacja powieści Guillaume’a Lauranta, współscenarzysty „Amelii”. Ta animacja została nagrodzona na tegorocznym festiwalu w Cannes.
Dokumenty i pokazy specjalne
W konkursie dokumentalnym zobaczymy m.in. „Kult Film” Olgi Bieniek. To nie jest film o historii zespołu, ale tak blisko grupy nie był nikt. Z kolei „Lil’ Buck: on jest prawdziwym łabędziem” to pełen pasji dokument o niezwykłym tancerzu, który połączył płynny taniec uliczny z Memphis z tańcem klasycznym. Lil’ Buck, który jeździł w trasy m.in. z Madonną, uczy młodych ludzi, że taniec zmienia życie. Natomiast „Obywatel K” to film nagrodzonego Oscarem reżysera Aleksa Gibneya, który stworzył filmowy portret Michaiła Chodorkowskiego i poradzieckiej Rosji, w której nic nie jest prawdą i wszystko jest możliwe. Najnowszy dokument Gibneya był pokazywany na festiwalach w Wenecji i Toronto.
W programie tegorocznego festiwalu nie zabraknie „Malowanego ptaka” Vaclava Marhoula na podstawie powieści Jerzego Kosińskiego pod tym samym tytułem. Film, który wywołał duże kontrowersje w Wenecji, znalazł się w sekcji Pokazy Specjalne. To dramatyczna historia sześcioletniego żydowskiego chłopca w czasie II wojny światowej, który doświadcza niewyobrażalnego okrucieństwa ze strony mieszkańców anonimowej wsi gdzieś w Europie Wschodniej. W obsadzie m.in. Stellan Skarsgård, Harvey Keitel i Udo Kier. Ponadto można będzie zobaczyć obraz „Chicuarotes”, czyli wciągającą historię zdesperowanych młodych ludzi gotowych zrobić wszystko, by odmienić swój los. Film w reżyserii Gaela Garcia Bernala miał premierę na tegorocznym festiwalu w Cannes. W tej sekcji znalazły się także „Judy i Punch”, czyli feministyczna reinterpretacja ikonicznego brytyjskiego przedstawienia lalkowego wystawianego od blisko 400 lat, w którym Punch okłada kijem swoją żonę Judy. Pełna czarnego humoru historia zemsty kobiet, w której Monty Python spotyka „Czarownice z Salem” i „Kill Billa” z Mią Wasikowską w roli głównej.