„On uzależniony od wojny, ona od niego”. Debiutanckie „53 wojny” z plejadą gwiazd
19 października, 2018
„Chciałam dać głos ludziom, którzy go nie mają”. Ewa Bukowska o filmie „53 wojny”
22 października, 2018

Albański film „Delegacja” z nagrodą Grand Prix. Znamy zwycięzców 34. WFF

34. Warszawski Festiwal Filmowy odbywał się tradycyjnie w Kinotece PKiN i Multikinie Złote Tarasy (fot. Adam Rostkowski)

34. edycja Warszawskiego Festiwalu Filmowego powoli przechodzi do historii. W przedostatnim dniu rozdano nagrody w najważniejszych sekcjach. W Konkursie Międzynarodowym Grand Prix tegorocznego festiwalu otrzymał albański film „Delegacja” w reżyserii Bujara Alimaniego, a nagrodę dla najlepszego reżysera odebrał Anca Damian za rumuńsko-francuską produkcję „Moon Hotel Kabul”. Jury pod przewodnictwem Piersa Handlinga przyznało też nagrodę specjalną, która trafiła do Martiny Apostolovej, odtwórczyni głównej roli w filmie „Irina”.

W Konkursie Międzynarodowym wyróżnienie otrzymał film „Osiem na dziesięć” w reżyserii Sergio Umansky Brenera z Meksyku. Oprócz Handlinga wśród oceniających 15 konkursowych produkcji, w których znalazł się jeden polski film – „7 uczuć” Marka Koterskiego, byli też: Tolga Karaçelik, Joanna Kos-Krauze, Nik Powell i Marek Rozenbaum. Nagroda Grand Prix została ufundowana przez Prezydent m. st. Warszawy.

Z kolei w Konkursie 1-2 wygrała grecko-francusko-serbska propozycja zatytułowana „Jej praca” w reżyserii Nikosa Labôta. Wyróżnienie otrzymały azjatyckie filmy „Koleżanka” z Korei Południowej reżysera Dae-gun Jung i „Czysta kraina” z Chin w reżyserii Zhenyu Sun. W tej sekcji laureatów wyłoniło jury złożone z Denijala Hasanovića, Babaka Jalaliego i Igora Savychenki.

Kadr ze zwycięzcy 34. WFF, czyli filmu „Delegacja” (fot. mat. pras.)

„Wolny duch”, filmy dokumentalne i krótkometrażowe

W Konkursie „Wolny Duch” nagrodę otrzymał film „OUT” Denisa Parrota z Francji. Wyróżnienie jury w składzie: Piotr Głowacki, Vesela Kazakova i Stas Tyrkin przyznało filmowi „Heavy trip” fińskich reżyserów: Juuso Laatio i Jukka Vidgren. W Konkursie Filmów Dokumentalnych za Najlepszy Pełnometrażowy uznano estońsko-fińską propozycję zatytułowaną „Tacy po prostu jesteśmy” w reżyserii Johana Karrento. Wyróżnienie od jury, czyli Chiristine Camdessus, Tomasza Drozdowicza i Miny Milevej przypadło chińskiemu filmowi „Znikające góry” reżysera Yuxi Cui.

Rozstrzygnięcia zapadły też w Konkursie Filmów Krótkometrażowych i tu najlepszy okazał się „Sztangista” Dmytro Sukholytkyy-Sobchuka.Z kolei Najlepszym Krótkometrażowym Filmem Aktorskim okazał się „Moja cienka gałąź”, rosyjsko-francuska produkcja w reżyserii Dinary Droukarovej. Najlepsza Krótkometrażowa Animacja to „Grand Bassin” francuskich twórców: Héloïse Courtois, Victori Jalabert, Chloé Plat i Adele Raigneau, a Najlepszy Krótkometrażowy Dokument to „Ostatni z Rodziny Rybaków” szwedzkiej reżyserki Karolin Axelsson. Jury w składzie Andrei Hutuleac, Delphine Jeanneret i Justyna Mytnik przyznało też wyróżnienie polskiej produkcji „Chłopcy z motylkami” w reżyserii Marcina Filipowicza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *