Wschód i Zachód razem w muzyce. 27. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
26 marca, 2023
O przemocy seksualnej w czasie wojny. Przejmujące wspomnienia „Kobieta na froncie”
29 marca, 2023

Maria Czubaszek ironiczna i absurdalna. Teksty i felietony we „Wszyscy niestety normalni”

Maria Czubaszek i Wojciech Karolak (fot. arch. prywatne W. Karolaka)

Przeczytanie tej książki grozi miłością albo uwielbieniem do autorki – ostrzega wydawca. W końcu jej autorką jest nieodżałowana Maria Czubaszek, genialna satyryczka – znana z ponadczasowego humoru. „Wszyscy niestety normalni” to zebrane w jednym tomie dwie kultowe jej książki: „Na wyspach Hula-Gula” oraz „Dziewczyny na ścianę i na życie”. Czubaszek ironiczna, absurdalna, genialna. Teksty i felietony, za które pokochały ją miliony czytelników. A że w życiu i tekstach Marii Czubaszek może wydarzyć się naprawdę wszystko… Nieprawdaż? Prawdaż, niestety! Bo ludzie nienormalni są w tym świecie jak najbardziej normalni! „Któż z nas nie oglądał w telewizji Chłopów! No więc ja akurat nie oglądałam. Nie chciałam się zasugerować. Zamierzam bowiem napisać książkę na podobny temat. Mam już nawet tytuł: Mężczyźni. Poza tym posiadam już sporo materiału, niestety. Jeśli chodzi o miłość, to do szesnastego roku życia byłam wierząca. Ale niepraktykująca. Jak większość dziewcząt marzyłam o tym, żeby jak najszybciej zakochać się, zaręczyć, wyjść za mąż i rozwieść” – czytamy we fragmencie.

Maria Czubaszek (1939-2016) to pisarka i satyryczka, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka i dziennikarka. Stworzyła dla Radiowej Trójki kultowe słuchowiska: „Dym z papierosa”, „Małgorzaty jego życia” i „Serwus, jestem nerwus”, w których brawurowe role odegrali m.in. Irena Kwiatkowska, Bohdan Łazuka, Barbara Wrzesińska, Jerzy Dobrowolski i Wojciech Pokora. Słuchowiska te po raz pierwszy emitowane były w Ilustrowanym Tygodniku Rozrywkowym. Pojawiała się także w programach „Ilustrowany Magazyn Autorów” oraz „Powtórka z Rozrywki”.

Autorka licznych tekstów piosenek – pierwszy z nich, „Kochać można byle jak” – napisała do muzyki Wojciecha Karolaka w 1965 roku. Utwory z jej słowami można usłyszeć w wykonaniu takich artystów, jak Alibabki, Ewa Bem, Grażyna Łobaszewska, Grzegorz Markowski, Krystyna Prońko, Ryszard Rynkowski, Trubadurzy i VOX. Napisała dialogi do filmów „Filip z konopi” i „Murmurando”, a także scenariusz do serialu „Lot 001”. Współtworzyła fabuły seriali „Psie serce”, „Na Wspólnej” oraz „BrzydUla”. W improwizowanym serialu „Spadkobiercy” wcielała się w rolę babci Maggie Mekintosz Owens. Użyczyła głosu w dubbingu filmu „Rysiek Lwie Serce” jako Babcia. W 2009 roku została uhonorowana Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

1 Komentarz

  1. Lucy pisze:

    Moje kochanie i szacunek dla Marii Czubaszek wynikała z tego Jej niebywałego dystansu do siebie i naszych ludzkich spraw .. I nie ma tu już czego dopisywać bo właśnie Maria Czubaszek była nienormalnie normalna. Taki normalny myślący człowiek z sercem i specyficznym poczuciem humoru..Nie znałam osobiście, ale tych kilka książek po które sięgam są mi plastrem na wszystkie odciski, które zafundowało mi życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *