„Żadne wydarzenie nie połączyło tak ludzkości”. Pół wieku od lądowaniu na Księżycu
22 lipca, 2019
„Helter Skelter”. Prawdziwa historia morderstw, które wstrząsnęły Hollywood
24 lipca, 2019

„Król Lew” powraca po 25 latach. Najnowsza produkcja Disneya już z rekordem

Film Jona Favreau to remake produkcji studia Walta Disneya sprzed 25 lat (fot. mat. pras.)

Odświeżona i zrealizowana w nowatorski sposób animacja pozwala na nowo poczuć magię pierwowzoru. Film „Król Lew” w reżyserii Jona Favreau to remake produkcji studia Walta Disneya sprzed 25 lat. Scenariusz jest praktycznie kopią pierwowzoru, który okazał się wielkim hitem. Zdobył dwa Oscary – za najlepszą muzykę dla Hansa Zimmera, a Elton John i Tim Rice odebrali statuetkę za pamiętną piosenkę „Can You Feel the Love Tonight”. Jeśli wziąć pod uwagę sentyment, którym miliony widzów darzą pierwowzór, to nikogo nie powinien dziwić znakomity wynik otwarcia nowego „Króla Lwa”. Dwa tygodnie po premierze zarobił już ponad 531 mln dolarów, a przypomnijmy tylko, że oryginalny film animowany z 1994 roku przy budżecie wynoszącym 45 milionów dolarów, zarobił blisko miliard na całym świecie.

Pośród afrykańskiej sawanny na świat przychodzi jej przyszły król. Simba jest młodym, prawowitym następcą tronu po swoim ojcu – królu Mufasie. Jednak nie wszyscy mieszkańcy królestwa cieszą się z jego narodzin. Następcą Mufasy był bowiem dotąd jego brat – Skaza, który nie zamierza tak łatwo oddać władzy. Knując spisek i posuwając się do zdrady, doprowadza do tragedii, w wyniku której to jemu przypada w udziale tron.

Simba zostaje wygnany, ale pozostając wierny naukom swojego ojca, bierze sobie do serca swoje królewskie przeznaczenie. Żyjąc na wygnaniu, musi dorosnąć. Z pomocą dwójki nowo poznanych przyjaciół zamierza odzyskać należne dziedzictwo. Wcześniej musi jednak odszukać swoją drogę ku dorosłości.

(fot. mat. pras.)

Oryginalna i polska obsada dubbingu

W obsadzie filmu znaleźli się m.in.: James Earl Jones (Mufasa), Donald Glover (Simba), Beyonce (Nala), Chiwetel Ejiofor (Skaza), Seth Rogen (Pumba), Billy Eichner (Timon), Alfre Woodard (Sarabi), John Kani (Rafiki), John Oliver (Zazu). W rolach trzech hien obsadzono Florence Kasumbę, Erica Andre oraz Keegana-Michaela Keya.

Z kolei w polskiej wersji językowej można usłyszeć głosy: Marcina Januszkiewicza (Simba), Zofii Nowakowskiej (Nala), Wiktora Zborowskiego (Mufasa), z kolei Skaza przemówi głosem Artura Żmijewskiego, a Maciej i Jerzy Stuhrowie udzielą głosu Timonowi i Rafikiemu. Ponadto można usłyszeć również Michała Pielę, Piotra Polka, Pawła Szymańskiego oraz Polę Piłat, która użyczy głosu młodej Nali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *