Piękna historia miłosna ze zdobywcą i nominowanym do Oscara. „Supernova” w kinach
25 czerwca, 2021
Jedna z najważniejszych malarek z bliska. Wystawa „Artystka. Anna Bilińska” w MNW
26 czerwca, 2021

Jeden z najważniejszych spektakli XXI wieku. Premiera sztuki „Uszedłem tylko ja sam”

Sztukę Caryl Churchill w Teatrze Dramatycznym reżyseruje Agnieszka Glińska (fot. Krzysztof Bieliński)

W letnie popołudnie w przydomowym ogrodzie spotykają się cztery kobiety. Ich rozmowy o rodzinie, młodości, codziennych obowiązkach, serialach, marzeniach i konfliktach międzynarodowych – chaotyczne i postrzępione – zderzają się z wizjami apokalipsy. Sztukę „Uszedłem tylko ja sam”, która miała premierę w 2016 roku w Londynie i została umieszczona przez krytyków „Guardiana” na ósmym miejscu listy najważniejszych spektakli XXI wieku, na Scenie Przodownik Teatru Dramatycznego w Warszawie reżyseruje Agnieszka Glińska. Tytuł przedstawienia nawiązuje do słów ocalałego sługi z Księgi Hioba: „Uszedłem tylko ja sam, aby ci o tym donieść”. Czy bohaterki dramatu Caryl Churchil są jedynymi świadkami końca świata? W obsadzie są Katarzyna Herman, Anna Moskal, Agnieszka Roszkowska i Agnieszka Wosińska.

– Myślę mocno robiąc ten spektakl o tym, co nas ocala, co może nas ocalić i o zdaniu, które przeczytałam u Sigrid Nunez i zostało we mnie najmocniej: powiedz mi przez co przechodzisz, a ja ci potowarzyszę. O obecności. O schronieniu. O ratunku w byciu po prostu obok kogoś, kto też coś przeżywa – mówi Agnieszka Glińska o pracy nad przedstawieniem.

„Pełnia miłości bliźniego to po prostu być zdolnym go zapytać: Jaka jest twoja udręka?. Idąc za myślą Simone Weil, Churchill zadaje sobie i nam pytanie: co może nas jako ludzi ocalić przed atrofią uczuć i emocji? Odpowiedzią wydaje się drugi człowiek. Ten, który oczekuje wysłuchania i sam otwarty jest na historię innego” – cytat S. Weil, „Rozważania o dobrym użytku studiów szkolnych w miłości do Boga”, tłum. Cz. Miłosz, 1942 (fragment eseju do programu, Agnieszka Górnicka).

Twórcy spektaklu

Za tłumaczenie sztuki odpowiada Małgorzata Semil, za scenografię Monika Nyckowska, za kostiumy Katarzyna Lewińska, za muzykę  Ygor Przebindowski, za reżyserię świateł Jacqueline Sobiszewski. Konsultacje ruchu scenicznego przeprowadził Adi Weinberg, a asystentką kostiumografa jest Weronika Wojtach.

W obsadzie znalazły się: Katarzyna Herman, Anna Moskal, Agnieszka Roszkowska i Agnieszka Wosińska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *