– Myślę mocno robiąc ten spektakl o tym, co nas ocala, co może nas ocalić i o zdaniu, które przeczytałam u Sigrid Nunez i zostało we mnie najmocniej: powiedz mi przez co przechodzisz, a ja ci potowarzyszę. O obecności. O schronieniu. O ratunku w byciu po prostu obok kogoś, kto też coś przeżywa – mówi Agnieszka Glińska o pracy nad przedstawieniem.
„Pełnia miłości bliźniego to po prostu być zdolnym go zapytać: Jaka jest twoja udręka?. Idąc za myślą Simone Weil, Churchill zadaje sobie i nam pytanie: co może nas jako ludzi ocalić przed atrofią uczuć i emocji? Odpowiedzią wydaje się drugi człowiek. Ten, który oczekuje wysłuchania i sam otwarty jest na historię innego” – cytat S. Weil, „Rozważania o dobrym użytku studiów szkolnych w miłości do Boga”, tłum. Cz. Miłosz, 1942 (fragment eseju do programu, Agnieszka Górnicka).
Twórcy spektaklu
Za tłumaczenie sztuki odpowiada Małgorzata Semil, za scenografię Monika Nyckowska, za kostiumy Katarzyna Lewińska, za muzykę Ygor Przebindowski, za reżyserię świateł Jacqueline Sobiszewski. Konsultacje ruchu scenicznego przeprowadził Adi Weinberg, a asystentką kostiumografa jest Weronika Wojtach.
W obsadzie znalazły się: Katarzyna Herman, Anna Moskal, Agnieszka Roszkowska i Agnieszka Wosińska.