Miejsca i ludzie, których nie ma. „Żaby w śmietanie, czyli Stanisław Bareja i bliscy”
17 maja, 2022
Podróż do czasów pełnych słońca. Mały-wielki film „Mała mama” już w kinach
20 maja, 2022

Dziewięć najlepszych spektakli sezonu. 42. Warszawskie Spotkania Teatralne

Jan Peszek w spektaklu „Dziady” (fot. Bartek Barczyk)

„Dziady” w reżyserii Mai Kleczewskiej i inscenizacji zespołu z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie na Scenie im. G. Holoubka Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy otworzyły 42. Warszawskie Spotkania Teatralne. Poza najgłośniejszym przedstawieniem ostatniego sezonu w programie znalazło się łącznie dziewięć spektakli, w tym klasyczne dramaty w niezwykle ciekawych inscenizacjach. Tradycyjnie towarzyszą im spotkania z twórcami, które odbywać się będą po spektaklach w Sali im. Witolda Zatorskiego, a także publikacja „WST z 40+. Warszawskie Spotkania Teatralne 1965-2021”. Albumowi towarzyszy wystawa, do której stworzenia punktem wyjścia stały się zdjęcia rejestrujące tętniące energią życie festiwalowe. Festiwal odbywa się w dniach 19-29 maja.

To m.in. Czechow w dwóch interpretacjach: na Małej Scenie „Wujaszek Wania” z Teatru Ludowego w Krakowie w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej, a na Scenie im. G. Holoubka „Komedia. Wujaszek Wania” z Teatru Zagłębia w Sosnowcu, duetu Hubert Sulima (dramaturgia) i Jędrzej Piaskowski (reżyseria). Również na dużej scenie spektakl na podstawie najsłynniejszej polskiej opery – „Halka” w adaptacji Natalii Fiedorczuk i Anny Smolar z Teatru Starego w Krakowie, a także realizacja słynnej powieści „Cudzoziemka” Marii Kuncewiczowej w reżyserii Katarzyny Minkowskiej z Teatru Polskiego w Poznaniu.

Nie zabraknie uznanych dramatopisarzy współczesnych. „Badania ściśle tajne” Iwana Wyrypajewa w reżyserii Norberta Rakowskiego z Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu to spektakl ukazujący skomplikowaną naturę i zagubienie w chaotycznej rzeczywistości XXI wieku. Na Małej Scenie „Biblia: Próba” – przedstawienie na podstawie wybranych ksiąg Starego Testamentu i Apokalipsy w reżyserii Jerneja Lorenci z Teatru Horzycy w Toruniu oraz poemat dramatyczny Zenona Fajfera „Odlot” w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru Współczesnego w Szczecinie. Widzów Warszawskich Spotkań czeka jedna projekcja – spektakl w reżyserii Eweliny Marciniak, który powstał w Teatrze Narodowym w Mannheim. Emisja „Dziewicy Orleańskiej” według Friedricha Schillera na Scenie im. G. Holoubka będzie szansą na obejrzenie przedstawienia teatralnego na dużym ekranie.

„Komedia. Wujaszek Wania” (fot. Monika Stolarska)

Jubileuszowe wydawnictwo

Warszawskie Spotkania Teatralne to festiwal szczególny. Zorganizowany po raz pierwszy w 1965 roku szybko stał się bardzo ważną instytucją polskiego życia teatralnego, a z czasem zyskał własną legendę. Różne koleje losu sprawiły, że choć liczy 57 lat, miał 41 edycji. Ich historię przypomina specjalne wydawnictwo: „WST x 40 + Warszawskie Spotkania Teatralne 1965-2021”. Książka zawiera bogato ilustrowaną dokumentację wszystkich edycji WST. Podstawą publikacji jest bogata dokumentacja archiwalna, bo jak mawiał profesor Zbigniew Raszewski, „to od niej zaczyna się historia teatru”.

Syntezę fascynujących dziejów festiwalu przedstawia Barbara Osterloff, a Szymon Kazimierczak dopełnia ją opisem Małych WST, które stały się w ostatniej dekadzie nowym elementem programowym Spotkań. Nieoczywisty komentarz tworzą także indywidualne wspomnienia ludzi związanych z festiwalem: aktorów, reżyserów, kuratorów, organizatorów, krytyków teatralnych i widzów. Publikacja ma przewrotnie jubileuszowy charakter. Powinna towarzyszyć 40. Spotkaniom, jednak w związku z wybuchem pandemii ta „okrągła” edycja miała wyjątkową formułę – odbyła się tylko w Internecie. Wydawnictwo więc podsumowuje dotychczasową historię Warszawskich Spotkań Teatralnych, a jednocześnie „plus” w tytule pozostaje symbolicznym znakiem ich dalszego trwania.

„Odlot” (fot Piotr Nykowski)

Towarzysząca albumowi wystawa prezentowana jest w Galerii Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy od 19 maja 2022. Galeria jest czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00-18.00 (wstęp wolny) oraz od godziny 18.00 do rozpoczęcia spektaklu (wstęp za okazaniem ważnego biletu na przedstawienie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *