Bolek i Lolek, Reksio i inne kultowe postaci razem. Wystawa w Centrum Praskim Koneser
7 listopada, 2022
Poznajcie sekrety najbardziej tajemniczej gwiazdy Hollywood. Biografia Grety Garbo
9 listopada, 2022

„Igor Mitoraj. Polak o włoskim sercu”. Pierwsza biografia wybitnego rzeźbiarza XX w.

Rzeźba autorstwa Igora Mitoraja na Rynku Głównym w Krakowie (fot. flickr.com)

To bardzo osobisty portret artysty. Dla autorki biografii „Igor Mitoraj. Polak o włoskim sercu” ważne jest nie tylko to, jak wielkim był twórcą, lecz i to, że za maską geniuszu krył się ciepły, dobry człowiek, którego łączyła bardzo bliska więź z matką i przyjaciółmi. Agnieszka Stabro podążyła jego śladami do miejsc, które były znaczące w życiu artysty. Chciała w ten sposób odszukać odpowiedzi na pytania o źródła rzeźbiarskiego geniuszu. Aby uzupełnić narrację, przeprowadziła rozmowy z osobami, które znały Igora Mitoraja nie tylko zawodowo, ale też prywatnie. Wyjątkowość tej biografii kryje się więc już w samym podejściu autorki do jej bohatera. – Jest pierwszą beletryzowaną biografią Igora Mitoraja i zarazem zapisem mojej wyprawy na toskańską ziemię – pisze Agnieszka Stabro. – W wędrówce przez życie artysty towarzyszyli mi jego włoscy i polscy przyjaciele, artyści rzeźbiarze, profesorowie krakowskiej i katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, jego bliscy, znajomi oraz wybitni przedstawiciele środowiska artystycznego.  Bez nich ta książka by nie powstała – dodaje autorka.

Autorka śledzi losy osobiste i artystyczne najsłynniejszego polskiego rzeźbiarza, poczynając od narodzin w 1944 roku w niemieckim Oederan, dokąd jego matka została wywieziona na roboty przymusowe, przez dramatyczne dzieciństwo i lata młodzieńcze, w tym studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Tadeusza Kantora.

Następnie był czas spędzony w Paryżu, który okazał się przełomowy i wiązał się nie tylko z ciężką pracą, ale i przyniósł pierwsze wystawy i sukcesy. Aż po włoski okres w życiu Mitoraja – w najważniejszym dla niego miejscu z wyboru, miasteczku Pietrasanta w Toskanii. Malowany przez Stabro obraz dopełnia wzruszający opis śmierci rzeźbiarza w roku 2014 w Prowansji.

O autorce

Agnieszka Stabro to poetka, autorka opowiadań i powieści biograficznych, eseistka, a także członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Autorów i Wydawców COPYRIGHT POLSKA.

Absolwentka Wiedzy o Kulturze oraz Animacji Kultury na Uniwersytecie Warszawskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *