Walcząc o przetrwanie, pomagają bardziej potrzebującym. Dokument „Lombard” w kinach
4 listopada, 2022
„Igor Mitoraj. Polak o włoskim sercu”. Pierwsza biografia wybitnego rzeźbiarza XX w.
8 listopada, 2022

Bolek i Lolek, Reksio i inne kultowe postaci razem. Wystawa w Centrum Praskim Koneser

Ta wystawa to wyjątkowa podróż w świat bajek i animacji (fot. mat. pras.)

Polskie seriale animowane dla dzieci cieszą się niesłabnącą popularnością. Baltazar Gąbka, Reksio, Pampalini czy Bolek i Lolek to postaci, które od dziesięcioleci bawią i uczą kolejne pokolenia. Teraz – zarówno najmłodsi, jak i ci już nieco starsi widzowie – w Centrum Praskim Koneser mogą podziwiać wystawę zatytułowaną „Miliard widzów, czyli: historia i dorobek Studia Filmów Rysunkowych” z okazji jego 75-lecia. Ekspozycja przybliża nie tylko największe tytuły, ale także historię i proces tworzenia filmów rysunkowych. Oprócz eksponatów związanych z samymi bohaterami, na wystawie można podziwiać przedmioty, które pamiętają czasy, gdy jeszcze nikt nawet nie myślał o animacji komputerowej, a wszystko było tworzone ręcznie przy użyciu farb, aparatów fotograficznych, folii animacyjnych czy tzw. recept, które były podstawą tworzenia poszczególnych ujęć. Zwiedzanie można rozpocząć już na pl. Konesera, gdzie znajduje się towarzysząca wystawie ekspozycja plenerowa. To tam wszyscy chętni poznają historię Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej oraz zobaczą unikatowe zdjęcia wraz z napisami w języku polskim i angielskim. Wystawa jest dostępna bezpłatnie do 30 grudnia 2022 roku.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej powstało w 1947 roku. Przez lata funkcjonowania wyprodukowano tam nie tylko dziesiątki seriali animowanych, ale także pełnometrażowe filmy. Wiele z nich zyskało status kultowych. Właśnie tam narodziły się legendy rodzimej animacji, czyli Bolek i Lolek. W latach 60. XX wieku dołączyli do nich nie mniej popularni dziś bohaterowie – Reksio oraz Bartłomiej Bartolini wraz ze Smokiem Wawelskim i prof. Baltazarem Gąbką.

– To bezsprzecznie jedne z najbardziej rozpoznawalnych postaci rysunkowych w Polsce. Na filmach z nimi w rolach głównych wychowywały się i nadal wychowują kolejne pokolenia dzieci. Co najważniejsze, są to także bohaterowie, którzy wzbudzają pozytywne emocje i sentyment u dorosłych już widzów. Dzięki przygotowanej przez nas wystawie, mogą oni odbyć podróż do czasów swojego dzieciństwa i ponownie spotkać się z ulubionymi postaciami, a także pokazać swoim dzieciom czy wnukom kultowe produkcje – mówi organizator wystawy Krzysztof Garula, właściciel mieszczącej się w Centrum Praskim Koneser Galerii Ilustracji i Komiksu Polishcomicart.pl.

Atrakcja dla dzieci i dorosłych

Organizatorem wystawy z okazji 75-lecia Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej są Galeria Ilustracji i Komiksu Polishcomicart.pl oraz Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, a jej partnerami Centrum Praskie Koneser i Magic Mind Museum.

– Centrum Praskie Koneser to miejsce, w którym zawsze coś dla siebie znajdą zarówno dorośli, jak i nieco młodsi wielbiciele rozmaitych wydarzeń kulturalnych. Wystawa, na której podziwiać można wszystko co związane z Reksiem, Bolkiem i Lolkiem czy Baltazarem Gąbką jest niezwykle ciekawa, ponieważ łączy różne pokolenia. Przez to jest również niezwykle demokratyczna i dostępna dla każdego, a taki właśnie jest Koneser – podkreśla Magdalena Socorro-Czerwińska, dyrektor komercyjna Centrum Praskiego Koneser.

Więcej informacji o wydarzeniach w Centrum Praskim Koneser można znaleźć na stronie: koneser.eu oraz na profilu na Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *