Juliette Binoche w komedii o równouprawnieniu. Film „Jak być dobrą żoną” w kinach
24 lipca, 2020
„Czerwony książę”. Timothy Snyder odkrywa tajemnice Wilhelma von Habsburga
29 lipca, 2020

Głos ważny dla historii. „Kobiety ’44”, czyli prawdziwe historie kobiet w Powstaniu

Stołówka powstańcza w Adrii w czasie Powstania Warszawskiego w 1944 roku (fot. wikipedia.org)

Co łączy Alinę Janowską, Beatę Tyszkiewicz, Marię Dąbrowską, Marię Kownacką czy Wandę Traczyk-Stawską? Te aktorki, pisarki czy łączniczka-strzelec mają to samo doświadczenie. Wojna widziana oczyma kobiet to wciąż wojna niemal nieznana. Bez ich punktu widzenia historia Powstania Warszawskiego byłaby niepełna, o czym przekonała się Agnieszka Cubała. W książce „Kobiety ’44” przedstawia niezwykłe, kobiece spojrzenie na niezwykłe wydarzenie w historii stolicy, a także całej Polski.

To książka o losach kobiet w Powstaniu Warszawskim, o ich doświadczeniach i emocjach, a także o sprawach, o których do tej pory niemal się nie mówiło, bo same kobiety długo nie chciały o nich opowiadać. Znane i nieznane uczestniczki zrywu odsłaniają prawdę o walce pozbawionej heroizmu, w której trzeba przetrwać, zabijać, chronić innych i zachować siebie. Ta książka to ich głos, tak ważny dla historii powstania i dla nas wszystkich.

O swoich przeżyciach opowiadają m.in aktorki: Małgorzata Damięcka-Lorentowicz, Alina Janowska, Irena Kwiatkowska, Danuta Szaflarska, Beata Tyszkiewicz, Krystyna Zachwatowicz-Wajda; poetki i pisarki: Maria Dąbrowska, Maria Kownacka, Anna  Świrszczyńska; Hanna Brzezińska – „słowik okupowanej Warszawy”, Natalia Sendys – „królowa kanałów” czy łączniczka-strzelec – Wanda Traczyk-Stawska.

O autorce

Agnieszka Cubała to pasjonatka historii Powstania Warszawskiego. Swoją przygodę z tym tematem rozpoczęła od napisania książki „Ku wolności… Międzynarodowe, polityczne i psychologiczno-socjologiczne aspekty Powstania Warszawskiego”. W Muzeum Powstania Warszawskiego koordynowała prace nad realizacją scenariusza ekspozycji stałej. Opracowała hasła autorskie do „Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego”. Konsultowała dwa rozdziały polskiej edycji książki Normana Daviesa „Powstanie ’44”.

Wydała publikacje: „Sten pod pachą, bimber w szklance, dziewczyna i… Warszawa. Życie codzienne powstańczej Warszawy”, „Skazani na zagładę? 15 sierpnia 1944. Sen o wolności a dramatyczne realia”, „Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim” oraz „Miłość ’44”. Otrzymała nagrodę Klio i odznakę Zasłużony dla Warszawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *