Głos ważny dla historii. „Kobiety ’44”, czyli prawdziwe historie kobiet w Powstaniu
28 lipca, 2020
Barwne i zaskakujące po latach. „Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach”
29 lipca, 2020

„Czerwony książę”. Timothy Snyder odkrywa tajemnice Wilhelma von Habsburga

Wilhelm von Habsburg to bohater najnowszej ksiażki Timothy Snydera (fot. wikipedia.org)

Potomek Habsburgów, od dzieciństwa przygotowywany do objęcia polskiego tronu. Z wyboru Ukrainiec, nazywany przez ukochany lud „Wasylem Wyszywanym”. Biseksualny playboy i hulaka, który nie oparł się urokowi nazizmu. Aliancki agent, który ostatecznie umiera w stalinowskim więzieniu. Timothy Snyder, wielokrotnie nagradzany historyk z Uniwersytetu w Yale, nie tylko przypomina światu zapomnianą postać, lecz poszukuje w historii Wilhelma von Habsburga i jego rodziny analogii do współczesnych problemów, w tym do roli Unii Europejskiej i wciąż żywego nacjonalizmu. Wszystko to w premierowej książce zatytułowanej „Czerwony książę”.

Niezwykłe losy Wilhelma von Habsburga (1895-1948), potomka wielkiej dynastii, z wyboru Ukraińca, rewolucjonisty, biseksualisty i alianckiego agenta – to historia niespełnionego człowieka i polityczny romans balansujący na krawędzi tragikomedii. Autor uchwycił też zmierzch epoki wielkich dynastii i odmalował obraz Europy zatracającej się w barbarzyństwie XX wieku.

„Czerwony Książę, nosił mundur austriackiego oficera, insygnia habsburskiego arcyksięcia, zwykły garnitur paryskiego wygnańca, łańcuch Orderu Złotego Runa i, od czasu do czasu, sukienkę. Potrafił się posługiwać szablą, pistoletem, sterem i kijem golfowym; obcował z kobietami z konieczności i z mężczyznami dla przyjemności” – pisze prof. Snyder.

(fot. mat. pras.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *