Rosyjski śpiewający poeta bez tajemnic. Pierwsza w Polsce biografia Okudżawy
30 listopada, 2020
Klasa, papieros, mocny język i 130 ról. Biografia „Beata Tyszkiewicz. Portret damy”
2 grudnia, 2020

Gdy chodzi o dobro bliźniego, nie ma miejsca na kompromisy. Biografia „Niewygodny prorok”

Autor książki Jacek Moskwa z jej bohaterem ks. Janem Zieją, lipiec 1991 (fot. mat. pras.)

To cichy i skromny bohater, który w trudnych czasach przywracał wiarę w duchownych, a także apostoł Kościoła ubogiego, aktywista i społecznik. Ksiądz Jan Zieja był kapelanem Szarych Szeregów, uczestnikiem Powstania Warszawskiego, a także współzałożycielem KOR-u. Do tego jeszcze charyzmatycznym kaznodzieją i autorytetem, dla którego zawsze najważniejszy był człowiek. Książka autorstwa Jacka Moskwy zatytułowana „Niewygodny prorok” powstała w oparciu o szerokie badania archiwalne, świadectwa współczesnych, a także rozmowy z samym bohaterem. To biografia, która po raz pierwszy w sposób pełny prezentuje życie ks. Ziei. Pod koniec sierpnia br. na ekranach polskich kin zadebiutował nowy film Roberta Glińskiego „Zieja”. W roli tytułowej występuje Andrzej Seweryn oraz Mateusz Więcławek jako młody ksiądz. Film znalazł się w programie 66. Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby w Koninie.

Podczas doświadczeń kampanii w 1920 roku z przykazania „Nie zabijaj!” uczynił swoje credo. W ciężkich czasach był zawsze blisko tych, którzy go potrzebowali. W trakcie II wojny światowej pełnił funkcję naczelnego kapelana Szarych Szeregów, Batalionów Chłopskich oraz Batalionu „Baszta” w Powstaniu Warszawskim. Ksiądz Jan Zieja całym życiem służył Bogu i człowiekowi. Jako duszpasterz napędzany ewangelicznym przykazaniem miłości i apostoł Kościoła ubogiego – nigdy nie przyjmował pieniędzy za posługi religijne.

Asystował przy pierwszych zakonnych ślubach świętej Faustyny Kowalskiej, przyjął konspiracyjną przysięgę Witolda Pileckiego, a także prowadził rekolekcje, w których uczestniczył biskup Karol Wojtyła. Choć przyjaźnił się ze Stefanem Wyszyńskim, w zasadniczych sprawach potrafił przeciwstawić się nawet jemu. Zawsze w wirze zmian, został jednym z pierwszych członków Komitetu Obrony Robotników.

Ks. Jan Zieja w trakcie Powstania Warszawskiego (fot. mat. pras.)

O autorze

Jacek Moskwa to dziennikarz, pisarz, wieloletni korespondent polskich mediów w Watykanie. Autor m.in. wielokrotnie wznawianego wywiadu rzeki z ks. Janem Zieją „Życie Ewangelią”, „Tajemnic konklawe 1978” oraz czterotomowej biografii „Droga Karola Wojtyły”.

– Ta książka „wisiała” nade mną dokładnie od 30 lat. Jesienią 1990 roku w paryskim wydawnictwie księży pallotynów Éditions du Dialogue ukazało się pierwsze wydanie mojego wywiadu-rzeki z księdzem Zieją. Myślałem od tamtego czasu, że naturalną koleją rzeczy powinna powstać obszerna, dobrze udokumentowana biografia tego wspaniałego kapłana, który uczestniczył w najważniejszych wydarzeniach historii Polski XX wieku. Można w niej znaleźć więcej wątków mogących być odpowiedzią na współczesny kryzys Kościoła. Należał przecież do tych chrześcijan, którzy z żelazną konsekwencją potępiają używanie przemocy jako metodę walki politycznej. Sprzeciwiał się sojuszowi tronu i ołtarza. Z tego względu jego postać może być atrakcyjnym wzorem dla młodych, którzy buntują się przeciwko złu w Kościele, ale chcą go zmieniać i w nim pozostać – podkreśla autor książki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *