2 miliony dzieci zrobiły 10 milionów dobrych uczynków. Polska „Niewidzialna ręka”
16 maja, 2019
Gdy cały świat staje przeciw niemu, tym gorzej dla świata. „John Wick” powraca!
17 maja, 2019

Fascynujące losy autora „Władcy pierścieni” i „Hobbita”. Film „Tolkien” już w kinach

Film ukazuje kluczowe lata życia pisarza, który po śmierci matki trafia do szkoły z internatem, gdzie odnajduje przyjaźń, miłość i artystyczną inspirację (fot. mat. pras.)

Gdy wybucha I wojna światowa, przetrwanie „braterstwa” staje pod znakiem zapytania, a zdobyte doświadczenia inspirują Tolkiena do napisania słynnego cyklu powieści o „Władcy pierścieni”. – Chciałem, żeby wielbiciele jego książek mogli zobaczyć, jak wydarzenia z życia artysty trafiły do jego twórczości, lecz na tyle subtelnie, żeby były fascynujące same w sobie, bez odniesień do Śródziemia – mówi reżyser Dome Karukoski. Film ukazuje więc kluczowe lata życia młodego pisarza, który po śmierci matki trafia do szkoły z internatem, gdzie odnajduje przyjaźń, miłość i artystyczną inspirację wśród innych podobnych sobie indywidualistów. W postać Johna Ronalda Reuela Tolkiena wciela się obiecująca gwiazda kina, Nicholas Hoult.

Tolkiena widzimy w przełomowym dla niego okresie życia studenckiego. Wtedy jest młodym romantykiem, a potem żołnierzem i minie wiele czasu, zanim w roku 1937 opublikuje swoją powieść „Hobbit”. Wychowywany przez troskliwą matkę o artystycznej duszy, która zmarła tragicznie, gdy miał 12 lat, Tolkien musiał sam kroczyć trudną drogą.

Wszystko się zmienia, gdy zakłada tajne stowarzyszenie z kolegami ze studiów, młodymi artystami, wyrzutkami i buntownikami, wspólnie pragnącymi zmienić świat. W łączącej ich przyjaźni Tolkien znajdzie oparcie, które ocali go w mrocznych latach wojny i natchnie odwagą, by walczyć o miłość oraz napisać epickie powieści, jakie nie mogłyby zrodzić się w innej wyobraźni.

(fot. mat. pras.)

Ambicje i największe wyzwania

Ambicją reżysera Dome Karukoskiego było zabrać widzów w podróż do nieodkrytych światów bujnej wyobraźni Tolkiena. – Jestem fanem Tolkiena od 12 roku życia, więc najważniejsze dla mnie było przywołanie w filmie wszystkich tych emocji, jakie czułem, czytając jego książki – mówi Karukoski.

– Dla mnie jednym z największych wyzwań było ubranie w stronę wizualną umysłu geniusza. Zagłębiłem się w opowieści i ilustracje Tolkiena, żeby rozszyfrować jego sposób myślenia, a tym samym postrzegania świata – dodaje twórca „Tolkiena”.

(fot. mat. pras.)

Obsada i twórcy

W filmie wyreżyserowanym przez Dome Karukoski’ego, na podstawie scenariusza Davida Gleesona i Stephena Beresforda, grają Nicholas Hoult jako J.R.R. Tolkien, Lily Collins jako jego przyszła żona i muza, Edith. W obsadzie znaleźli się ponadto: Colm Meaney, Anthony Boyle, Patrick Gibson, Tom Glynn-Carney, Craig Roberts, Derek Jacobi, Harry Gilby, Adam Bregman, Albie Marber, Ty Tennant, Laura Donnelly, Genevieve O’Reilly oraz Pam Ferris.

Film wyprodukował Peter Chernin, Jenno Topping, David Ready i Kris Thykier. Koproducentami są Dan Finlay oraz Sarada McDermott. Zdjęcia zrealizował Lasse Frank, scenografię zaprojektował Grant Montgomery, montaż zapewnił  Harri Ylönen, autorką kostiumów jest Colleen Kelsall, kierownikiem muzycznym Sarah Bridge, a kompozytorem Thomas Newman.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *