Humanitarny apel i życiowe credo. „Łzy walki” autorstwa Brigitte Bardot
3 kwietnia, 2019
Święto polskiego teatru. W stolicy trwają 39. Warszawskie Spotkania Teatralne
3 kwietnia, 2019

Fanatyzm, odwaga, podstęp i zdrada. Książka „Templariusze” jak serial historyczny

„Templariusze” to fascynująca saga o fanatyzmie, odwadze, podstępach i zdradzie (fot. mat. pras.)

Byli świętymi wojownikami, ludźmi wiary i miecza, pielgrzymami i żołnierzami, nędzarzami i bankierami. To Zakon Templariuszy finansował wojny, zarządzał miastami, dokonywał zabójstw politycznych i decydował o losach monarchii. Ich prawdziwą historię i tajemnice można poznać dzięki książce „Templariusze. Rozkwit i upadek zakonu świętych wojowników”. Jej autor, Dan Jones pisze o historii jakby to był najbardziej wciągający serial, dzięki czemu stworzył fascynującą sagę, w której pisze o fanatyzmie, odwadze, podstępach i zdradzie. Pokazuje także, że tematy, które podejmuje, jak niekończąca się wojna w Palestynie, Syrii i Egipcie, konflikt między szyitami, sunnitami i chrześcijańskimi najeźdźcami z Zachodu, relacja między finansami a geopolityką, siła propagandy i mitów, nadal pozostają aktualne.

Templariusze byli najbogatszym i najpotężniejszym zakonem rycerskim powstałym w epoce krucjat. Ich historia pełna jest tajemnic, które wciąż ciekawią i inspirują historyków, pisarzy praz wielbicieli teorii spiskowych. „Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę”. Wśród Templariuszy byli pielgrzymi, wojownicy, bankierzy czy heretycy.

„Jerozolima. Rok 1119. Niewielka grupa rycerzy postanawia stworzyć nowy zakon. Za cel stawiają sobie ochronę pielgrzymów podróżujących do Ziemi Świętej. (…) Pierwsi templariusze to grupa elitarnych wojowników gotowych oddać życie, aby chronić chrześcijańskich pielgrzymów w Ziemi Świętej. Biorą udział w wielkich walkach krzyżowców z siłami islamu. (…) Przez następne dwieście lat templariusze stają się najpotężniejszym zakonem religijnym średniowiecznego świata. Zakładają największą i najbardziej innowacyjną sieć bankową, prowadzą prywatne wojny przeciwko wszystkich, którzy zagrażają ich interesom. (…) Ich bogactwo przysparza im wielu wrogów. Niejeden z władców chciałby posiąść taką fortunę. Aby tego dokonać, król Francji oskarża zakonników o herezję. Kilkuset braci zostaje aresztowanych i poddanych torturom.”

Koledzy po fachu zachwyceni

– Historia templariuszy, najsłynniejszych świętych wojowników, to niezwykła saga o fanatyzmie, odwadze, podstępach i zdradzie. W osobie Dana Jonesa zakon znalazł wyśmienitego kronikarza – przyznaje Bernard Cornwell. – Świeża, zręcznie napisana i frapująca opowieść o najsłynniejszym zakonie rycerskim uczestniczącym w krucjatach. Łączy naukową rzetelność i pisarski polot, prezentuje cały szereg barwnych, choć strasznych postaci wojowników, którzy przelewali krew chrześcijan i muzułmanów od Hiszpanii po Jerozolimę – podkreśla pisarz Simon Sebag Montefiore.

– Dan Jones stworzył fascynującą książkę, od której nie można się oderwać. Opisał dramatyczne dzieje templariuszy, od powstania zakonu rozmodlonych wojowników, aż po tragiczną zagładę zgotowaną im przez papieża i francuskiego króla. Przekazuje nam poruszające, niepokojąco aktualne ostrzeżenie przed nadużyciami władzy zdolnej posługiwać się kłamstwami i prześladować społeczeństwo – zauważa autorka powieści historycznych Philippa Gregory.

Dan Jones pisze o historii jakby to był najbardziej wciągający serial (fot. mat. pras.)

O autorze

Dan Jones jest cenionym angielskim pisarzem, popularnym historykiem, telewizyjną osobowością i dziennikarzem. W swojej karierze wziął udział w wielu programach dokumentalnych na temat historii Wielkiej Brytanii, a w tym także popularnej serii Netflixa – „Tajemnice brytyjskich zamków”.

Jones był także głównym konsultantem merytorycznym serialu „Templariusze”wyprodukowanym przez stację History.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *