Fanatyzm, odwaga, podstęp i zdrada. Książka „Templariusze” jak serial historyczny
3 kwietnia, 2019
To więcej niż reportaż czy przewodnik. Poznaj Tokio dzięki „Lifestyle Book”
4 kwietnia, 2019

Święto polskiego teatru. W stolicy trwają 39. Warszawskie Spotkania Teatralne

Spektakl „Trojanki” w reżyserii Jana Klaty przyjechał na Warszawskie Spotkania Teatralne z Teatru Wybrzeże w Gdańsku (fot. Michał Szlaga)

Dwanaście spektakli w nurcie głównym, pięć w ramach małych WST oraz dwanaście przedstawień Grotowski.Fest i wydarzeń towarzyszących. Program 39. edycji Warszawskich Spotkań Teatralnych jest wyjątkowo bogaty. Poza twórcami najciekawszych spektakli z całej Polski do Warszawy przyjadą także goście z zagranicy m.in.: Mario Biagini, Thomas Richards. Swój przyjazd zapowiedział też legendarny reżyser Peter Brook. Festiwal potrwa do 16 kwietnia.

Warszawskie Spotkania Teatralne to unikalna możliwość obejrzenia najciekawszych spektakli z całej Polski, które nie były dotąd prezentowane w stolicy. Gorąco dyskutowane przedstawienia, wśród których znajdą coś dla siebie i zwolennicy teatru tradycyjnego, wielbiciele eksperymentu, wybitnego aktorstwa, reżyserii i literatury. Dla najmłodszych widzów przygotowano spektakle w ramach małych WST, które w atrakcyjnej formie mówią o sprawach najważniejszych: miłości, przyjaźni, tolerancji i przełamywaniu ograniczeń.

Głównemu nurtowi towarzyszy Grotowski.Fest w związku z tym, że w tym roku przypada 20. rocznica śmierci Jerzego Grotowskiego. W jego ramach odbędzie się wiele spotkań ze światowej sławy artystami, których dokonania Grotowskiego zainspirowały do własnych artystycznych poszukiwań. Obecność twórców na festiwalu to także wyjątkowa okazja do rozmów. Wśród prowadzących spotkania znaleźli się nie tylko cenieni krytycy teatralni, ale także Zbigniew Hołdys, Klementyna Suchanow, Mariusz Szczygieł oraz specjaliści w dziedzinach psychologii i socjologii. Będą się one odbywać po wybranych spektaklach, a wstęp na nie jest wolny.

Spektakl „Don Kichot” z Teatru Pinokio w Łodzi (fot. Darek Senkowski)

Co poza spektaklami?

W ramach Grotowski.Fest odbędą się wykłady: Dariusza Kosińskiego, Agnieszki Wójtowicz, Małgorzaty Dziewulskiej i Krisa Salaty. Wstęp na nie jest wolny, ale liczba miejsc ograniczona. Ponadto będzie miała miejsce konferencja „Grotowski-teksty zebrane” i rozmowa panelowa „Dwadzieścia lat później”.

Spektakle są pokazywane na scenach im. H. Mikołajskiej oraz im. G. Holoubka Teatru Dramatycznego w PKiN, na Scenie na Woli im. T. Łomnickiego, Scenie Przodownik oraz w Studio teatrgalerii, ATM Studio i Studium Teatralnym.

(fot, mat. pras.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *