Dzieła artystów z pola sztuk wizualnych. „Rzeźba w poszukiwaniu miejsca” w Zachęcie
1 lutego, 2021
Sztuka starożytna wróciła do Muzeum Narodowego w Warszawie. Otwarto nową galerię!
2 lutego, 2021

Dlaczego aresztowano Nawalnego? „Krwawe pozdrowienia z Rosji” o działaniach Putina

Czy ewentualne polityczne zabójstwo Nawalnego nie byłoby pierwszym na zlecenie Putina? (fot. wikipedia.org)

Ci, którzy zobaczyli, jak Aleksiej Nawalny wsiada do samolotu i wylatuje do Moskwy, pomyśleli, że oszalał, zwłaszcza że po kilku dniach skazano go na 2 lata i 8 miesięcy kolonii karnej. A może jednak w tym szaleństwie jest metoda? Dlaczego więc Nawalny wrócił do Rosji? Powody są dwa. Sam utrzymuje, że nigdy z niej nie uciekł, a jedynie wyjechał do Niemiec na terapię po próbie otrucia. Wie także, że zostając uchodźcą musiałby całe życie się ukrywać. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie daje książka Heidi Blake „Krwawe pozdrowienia z Rosji”. Ewentualne polityczne zabójstwo Nawalnego nie byłoby pierwszym na zlecenie Władimira Putina. A do ilu ten się przyznał? Niektóre ofiary lądowały w worku. Innym w restauracji dosypywano truciznę do posiłku. Albo ginęli od ciosów tępym narzędziem w głowę. Ale to przecież były tylko „nieszczęśliwe wypadki”.

„Krwawe pozdrowienia z Rosji” to nieopowiedziana dotąd, przerażająca historia o tym, jak Kreml – w bezwzględnej pogoni Putina za globalną dominacją – udoskonalał sztukę zabijania swoich wrogów poza granicami Rosji, na co rządy zachodnich państw mogły patrzeć tylko z przerażeniem i bezradnością. Międzynarodowe śledztwo dziennikarskie oparte na zbiorze niepublikowanych dokumentów, setkach odrzuconych policyjnych dowodów i rozmowach z tymi, których nikt wcześniej nie śmiał poprosić o wywiad, odkrywa jedną z najważniejszych – i najbardziej wstrząsających – geopolitycznych tajemnic naszych czasów.Mrożący krew w żyłach portret współczesnej Rosji – kraju pieniędzy, zdrad i morderstw – napisany z tempem i siłą thrillera.

„Wykazując dogłębne zrozumienie sztuki szpiegostwa, Blake opisuje bezwzględne ataki Kremla na swoich wrogów zarówno w Rosji, jak i w Wielkiej Brytanii, zmierzając przy tym śladami zostawionymi przez zamachowców” – uważa Daniel Hoffman, były szef CIA. „Krwawe pozdrowienia z Rosji rozplątują sieć przemocy Władimira Putina i dodają istotne szczegóły do naszej wiedzy o tym, jak daleko jest w stanie posunąć się rosyjski rząd, by uciszyć swoich krytyków” – dodaje Ben Rhodes, były doradca Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego.

Julia Nawalny, Aleksiej Nawalny, Anna Veduta i Ilja Jaszin na proteście w Moskwie (fot. wikipedia.org)

O autorce

Heidi Blake jest szefową działu międzynarodowych śledztw dziennikarskich w BuzzFeed News, gdzie kieruje wielokrotnie nagradzanym zespołem reporterów pracujących po obu stronach Atlantyku. Otrzymała ponad dwadzieścia międzynarodowych nagród dziennikarskich. W 2018 roku raport z przeprowadzonego przez jej zespół śledztwa dotyczącego zabójstw rosyjskich dysydentów w krajach Zachodu był nominowany do Nagrody Pulitzera.

Wcześniej Blake pracowała jako zastępczyni szefa działu w „The Sunday Times”, gdzie zajmowała się korupcją w FIFA. Jej ustalenia przyczyniły się do rezygnacji Josepha „Seppa” Blattera ze stanowiska prezesa FIFA. Jest współautorką książki „The Ugly Game: The Corruption of FIFA and the Qatari Plot to Buy the World Cup”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *