Film, który mocno przytula i przepełnia nadzieją. Obraz „Słoń” już na ekranach kin
18 listopada, 2022
Polska animacja dla całej rodziny. „Przytul mnie. Poszukiwacze miodu” już w kinach
18 listopada, 2022

Dla rodziny można zrobić dosłownie wszystko. Film „Chrzciny” na ekranach kin

Figura, Musiałowski, Schuchardt, Żurawski na „Chrzcinach”, jakich jeszcze nie było (fot. Grzegorz Ziemiański)

To polska komedia obyczajowa w gwiazdorskiej obsadzie. W rolach głównych wystąpili Katarzyna Figura, Maciej Musiałowski, Tomasz Schuchardt i Michał Żurawski. Doskonale pokazuje, że dla rodziny można zrobić dosłownie wszystko. „Chrzciny” są pełnometrażowym debiutem fabularnym Jakuba Skoczenia, który razem z Iwo Kardelem jest także współautorem scenariusza do filmu. – To wspaniała opowieść mówiącą o matriarchacie. Moja bohaterka, Marianna, staje się centralną, a przy tym niebywale silną postacią. Jest motorem wszelkich wydarzeń, ale jej siła tkwi w prostocie gestów, marzeń i dążeń – nadrzędnym jej celem staje się ochrona zbiorowości, jaką jest jej rodzina – podkreśla Katarzyna Figura. Produkcja została już doceniona przez widzów i krytyków, czego potwierdzeniem są nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest w Toruniu oraz na Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie.

Grudzień, 1981 rok. Marianna, gorliwa katoliczka, postanawia wykorzystać rodzinną uroczystość – chrzciny najmłodszego wnuka, do pojednania swoich skłóconych od lat dzieci. Nieoczekiwanie przeszkodzi jej w tym generał Jaruzelski, który ogłasza tego dnia stan wojenny. Chcąc doprowadzić rodzinne pojednanie do końca, Marianna postanawia ukryć przed dziećmi prawdę o sytuacji w kraju. To małe z pozoru kłamstwo, uruchomi lawinę nieoczekiwanych zdarzeń, którą trudno będzie zatrzymać.

– To co wyróżnia tę rodzinę to liczne nieporozumienia i konflikty. Wybuchają co chwilę. Ich przyczyną są kwestie – ideologiczne, światopoglądowe, czy też zwykłe przyziemne sprawy. Wszyscy są przekonani, że mają rację i w związku z tym nie muszą słuchać innych. Jednym słowem, nasi bohaterowie trwają w swoistym chocholim tańcu, który coraz szybciej zmierza do katastrofy – mówi reżyser Jakub Skoczeń.

Ekipa i twórcy

W pozostałych rolach wystąpili m.in. Agata Bykowska, Marta Chyczewska, Marianna Gierszewska, Andrzej Konopka, Tomasz Włosok i Piotr Ligienza. Za zdjęcia odpowiada Bartek Cierlica. Scenografię przygotowała Aleksandra Klemens, kostiumy – Dominika Gebel, charakteryzację – Agnieszka Hodowana, montaż – Marek Król i Paweł Sitkiewicz.

Producentką obrazu jest Bożena Krakówka – Andersa Street Art & Media. Koproducenci: Robert Ziółek – Mushchelka Production oraz Telewizja Polska. Dystrybucją w Polsce zajęło się Galapagos Films.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *