Święto polskiej opery w Londynie. Treliński i Beczała z Oscarami!
9 kwietnia, 2018
„Rowerem na szczyt”. Maja Włoszczowska mówi, jak zostać mistrzem
11 kwietnia, 2018

„Bo mniej znaczy często więcej”. Lagom, czyli szwedzka sztuka życia

Okładka książki Görana Everdahla

Sposób jedzenia, podróżowania, ubierania się czy aranżowania przestrzeni wokół siebie. To wszystko może być lagom, co znaczy umiar. Życie w tym stylu jest dobre zarówno dla dla nas, jak i dla planety, bo okazuje się, że mniej znaczy często więcej. o tym wszystkim przekonuje w swojej książce Göran Everdahl.

Ten przewodnik po szwedzkim sposobie życia, będącym przejawem umiłowania prostoty i skromności, niechęci do przesady został napisany przez felietonistę świetnie zorientowanego w zagadnieniach kultury popularnej, znawcę filmu i najnowszych trendów. Książkę wzbogacają zdjęcia i nietuzinkowe ilustracje zaprojektowane przez Lottę Kühlhorn, jedną z najwybitniejszych ilustratorek i graficzek w Skandynawii. „Lagom” Görana Everdahla w rzetelny, ale i dowcipny sposób pokazuje poszukiwanie równowagi między pracą a życiem domowym, odpoczynkiem i aktywnością, radością i smutkiem, zarówno na poziomie indywidualnym, jak i społecznym, sprawdzoną drogę do stworzenia lepszych warunków życia.

Samo słowo „lagom” niemal zawsze interpretuje się jako wezwanie do zachowania umiaru we wszystkim, co się robi. We wszelkich jego znaczeniach kryje się pewna równowaga. Fundamentem tego pojęcia jest słowo sprawiedliwość. Płacenie podatków i grzeczne ustawianie się na końcu kolejki to w Szwecji niemal świętości. Nie do pomyślenia jest jeżdżenie na gapę czy niepłacenie abonamentu telewizyjnego. Żyjąc sprawiedliwie czerpie się same korzyści. Lagom skłania do myślenia i jest ucieczką od robienia wszystkiego w pędzie, po prostu pozwala dokonywać lepszych wyborów.

Ekologia jest lagom

Wskazówki w stylu lagom mogą posłużyć do ochrony środowiska poprzez używanie energooszczędnych żarówek, segregowanie śmieci, naprawę uszkodzonych sprzętów zamiast kupowania nowych, instalację paneli słonecznych czy używanie bawełnianych chusteczek do nosa. Już samo wybranie jako środka lokomocji pociągu zamiast samochodu lub, co gorsza, samolotu w znaczącym stopniu ogranicza emisję szkodliwych spalin. To tylko jeden z przykładów życia lagom.

(fot. wikipedia.org)

Göran Everdahl jest szwedzkim felietonistą specjalizującym się w poruszaniu zagadnień kultury popularnej i filmu, regularnie współpracującym z publicznymi mediami: telewizją i radiem. Cyklicznie dzieli się swoimi spostrzeżeniami w programie Spanarna. Everdahl jest autorem kilku prac o kulturze popularnej, w tym Knowledge For Dummies: Your 5 Minute Guide To Absolutely Everything.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *