Trochę śmieszno i straszno. Sztuka „Pan Ein i problemy ochrony przeciwpożarowej”
13 kwietnia, 2019
Najmniejszy musical świata znów aktualny. „Dziś wieczorem. Lola Blau” on-line
15 kwietnia, 2019

Beksiński od fotografii do wirtualnej rzeczywistości. Ponad sto prac w Koneserze

Wystawa „Beksiński od fotografii do wirtualnej rzeczywistości” w warszawskim Koneserze (fot. mat pras.)

W roku 90. urodzin Zdzisława Beksińskiego, Fundacja „Beksiński” i Muzeum Historyczne w Sanoku zorganizowały w Centrum Praskim Koneser na warszawskiej Pradze wystawę, na której można zobaczyć ponad sto prac artysty. Fotografie, fotomontaże i grafiki komputerowe, którym towarzyszy pokaz obrazów w stereoskopii (3D), mapping dzieł z lat 70. oraz pokazy wirtualnej rzeczywistości w specjalnych okularach, dzięki którym można wejść do środka obrazów Beksińskiego. Ponadto odbywać się będą wykłady multimedialne, a także prezentacje filmów dokumentalnych ze zbiorów samego artysty. Ekspozycję można zwiedzać do 2 czerwca.

Wystawa „Beksiński od fotografii do wirtualnej rzeczywistości” ma za zadanie pokazać znane i nieznane oblicza polskiego artysty, zarówno z życia, jak i obszarów jego aktywności artystycznej. – Większość osób kojarzy twórczość Beksińskiego głównie z obrazami pierwszego okresu fantastycznego oraz późnego warszawskiego. Warto jednak pamiętać, że twórca zaczynał od fotografii, a po 1997 roku działał również w obszarze fotomontażu i grafiki komputerowej. Ta galeria prac rzuca nowe światło na postać artysty i jest doskonałym spoiwem całego dorobku artystycznego twórcy – mówi Ewa Barycka z Fundacji „Beksiński”.

Oprócz zbioru fotografii, fotomontaży i grafik komputerowych, Muzeum Historyczne w Sanoku udostępniło fotograficzną historię rodziny Beksińskich, do tej pory nigdzie nieprezentowaną, od wczesnych lat 50. do końca 90. Ponadto znalazły się również niespotykane dotąd formy wystawiennicze m.in.: pokaz obrazów Beksińskiego w stereoskopii (3D) oraz obrazy lekko ożywione. Nowoczesny charakter wystawy jest możliwy dzięki np. projektom wykorzystującym technologię animacji czy virtual reality (wirtualnej rzeczywistości), która pozwala „wniknąć” w świat stworzony w oparciu o niezwykłą wyobraźnię artysty.

O artyście

Zdzisław Beksiński (1929-2005) to wybitny artysta współczesny, fotografik, rzeźbiarz, malarz i grafik. Urodzony w Sanoku, w latach 50. XX wieku zajmował się fotografią, a następnie rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, grafiką, a od połowy lat 70. wyłącznie malarstwem. W 1977 roku przeprowadził się z rodziną do Warszawy, gdzie kontynuował swoją twórczość malarską.

W latach 90. odkrył grafikę komputerową. W 2005 roku został zamordowany w swoim warszawskim mieszkaniu. Bogaty dorobek artystyczny zapisem testamentowym trafił do Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie artysta od lat przekazywał swoje najlepsze prace.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *