Jest rok 1938, przyłączenie Austrii do hitlerowskich Niemiec. Prześladowania europejskich Żydów są coraz ostrzejsze, zwłaszcza w faszystowskich Niemczech i w Austrii. Mieszkająca w Wiedniu Lola Blau rozpoczyna karierę w najtrudniejszym z możliwych momencie. Jest Żydówką i musi opuścić Austrię. Wyjeżdża do Szwajcarii, a w końcu ucieka do Stanów Zjednoczonych, gdzie zasmakuje, czym jest prawdziwy show-biznes.
Lola Blau stanie się gwiazdą światowego formatu. A świat zainfekowany jest złem. Koniec wojny przynosi radość i nadzieję, ale nic nie będzie już takie jak dawniej. Lola Blau tęskniąc za domem, wróci do Wiednia. Tylko jak to wszystko zapomnieć? Gdzie schować się przed potworami z przeszłości? – Gramy i pokazujemy losy Loli Blau, losy teatru i ludzi, zawieszonych w takiej przestrzeni czasowo-historycznej, a nie innej. Pokazujemy, jak te okoliczności zaważyły na losach ludzi, często bardzo młodych: artystów, pisarzy, którzy musieli opuścić swój dom – podkreśla Monika Chrząstowska.
Twórcy spektaklu
Spektakl powstał na podstawie muzyki, libretta i piosenek autorstwa Georga Kreislera w tłumaczeniu Karoliny Bikont. Autorem polskich tekstów piosenek jest Andrzej Ozga.
Reżyseruje oraz odpowiada za choreografię Lena Szurmiej, za scenografię i kostiumy: Marta Grudzińska, a za oprawę muzyczną: kompozycje, aranżacje i wykonanie na żywo – Jacek Mazurkiewicz. Z kolei przygotowanie wokalne – Teresa Wrońska.