Opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Powieść „Szklane ptaki”
15 sierpnia, 2022
Rusz w podróż w poszukiwaniu nowych wrażeń i przyjaźni. „Greckie wakacje” w kinach
19 sierpnia, 2022

„Oblicza Warszawy. Od placu Defilad do placu Konesera”. Nowa wystawa na Pradze

Obrazy Łukasza Zedlewskiego pokazują dynamiczny rozwój nowoczesnej stolicy (fot. mat. pras.)

Nadwiślańskie plenery, wysokościowce Śródmieścia czy zrewitalizowane Centrum Praskie Koneser na Pradze-Północ. To niektóre z motywów, które można dostrzec w pracach Łukasza Zedlewskiego, absolwenta i wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, które już od 18 sierpnia będzie można podziwiać w Centrum Praskim Koneser. Prezentowane na wystawie „Oblicza Warszawy. Od placu Defilad do placu Konesera” obrazy pokazują dynamiczny rozwój nowoczesnej stolicy, który miał miejsce w ostatnich dekadach i zrywają z mitem „dwóch” miast – lewobrzeżnego i prawobrzeżnego. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, a dzieła będzie można podziwiać do 15 września.

– Warszawa to metropolia, która rozwija się w nadzwyczajnym tempie. I to nie tylko jej centrum, ale niemal każdy zakamarek. Taki stan rzeczy w dużym stopniu wpływa na zmianę dotychczasowego myślenia niejako o dwóch miastach: lewobrzeżnej i prawobrzeżnej części stolicy. Szczególnie widać to na terenie artystycznej Pragi-Północ, która w ostatnich trzech dekadach przeszła bardzo widoczną metamorfozę. Dziś Warszawa, dzięki stale rozbudowującej się infrastrukturze, staje się jednym, spójnym organizmem – podkreśla Łukasz Zedlewski, autor cyklu „Oblicza Warszawy. Od placu Defilad do placu Konesera”.

Wśród obrazów prezentowanych na wystawie w Centrum Praskim Koneser nie brakuje tych zwracających uwagę na istotne elementy spajające miasto. To mosty na Wiśle czy pokazane z dbałością o detale zrewitalizowane obiekty, dynamicznie zmieniające metropolię i przywracające życie jej zaniedbanym dotąd dzielnicom. Oprócz tego obecne są m.in. plenery: Centrum Praskie Koneser z Muzeum Polskiej Wódki czy placem Konesera, wieżowce na terenie zrewitalizowanej Woli, zaprojektowana przez światowej sławy architekta Daniela Libeskinda – Złota 44 w nocnej odsłonie, a także mosty Świętokrzyski, Śląsko-Dąbrowski, Poniatowskiego spajające brzegi miasta, integrując je w jedną całość

Widok ze Złotej 44 (fot. mat. pras.)

Organizator i mecenas wystawy

Mecenasem prac autorstwa Łukasza Zedlewskiego, wystawianych w Centrum Praskim Koneser, jest Rafał Szczepański, wiceprezes spółki BBI Development i prezes renomowanej pracowni architektonicznej Juvenes-Projekt. Prywatnie to również entuzjasta sztuki i zrównoważonego rozwoju Warszawy. Podczas jego rozmów z artystą, zrodził się pomysł ukazania dynamicznie zmieniającej się przestrzeni stolicy.

Organizatorem wystawy „Oblicza Warszawy. Od placu Defilad do placu Konesera” jest Centrum Praskie Koneser, a jego partnerami są: BBI Development S.A., Liebrecht & wooD Poland, Juvenes-Projekt i Olsztyńska Galeria Sztuki. Ekspozycja będzie dostępna w Pasażu Konesera bezpłatnie dla zwiedzających do 15 września (codziennie, w godz. 8.00-20.00). Więcej informacji o ekspozycji i innych atrakcjach dostępnych w Centrum Praskim Koneser można znaleźć na stronie internetowej koneser.eu.

Plac Konesera (fot. mat. pras.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *