Wolność trzeba było wyszarpywać pazurami. Rosyjski Ciechowski w filmie „Lato”
31 sierpnia, 2018
Muzyka Chopina na instrumentach dawnych. 30 młodych pianistów w Konkursie
3 września, 2018

Asy przestworzy, aniołowie zemsty, bohaterowie. Film „Dywizjon 303” już w kinach

Film opowiada o pilotach, bez których zwycięstwo nad Niemcami w Bitwie o Anglię nie byłoby możliwe (fot. mat. pras.)

W czasach, gdy każdy dzień mógł być ostatnim, nie wahali się wykonywać ewolucji powietrznych na granicy szaleństwa. Nikt nie latał tak jak oni. Film „Dywizjon 303” to prawdziwa historia polskich asów przestworzy, inspirowana bestsellerem Arkadego Fiedlera o tym samym tytule. W obsadzie produkcji wyreżyserowanej przez Denisa Delića znaleźli się m.in. Maciej Zakościelny, Piotr Adamczyk czy Jan Wieczorkowski. Film promuje utwór „Tylko Ty” zaśpiewany przez Edytę Górniak.

Tych pilotów różniło wiele, ale najważniejsze było to, co ich łączyło. To miłość do ojczyzny i nieziemskie umiejętności lotnicze. Byli prawdziwymi asami przestworzy, ale nie od razu mieli szansę, by wykazać swoją wartość bojową. Pierwszą, być może najważniejszą, bitwę stoczyli na ziemi. Musieli przekonać do swoich umiejętności Brytyjczyków i uzyskać prawo do walki z Niemcami. Początkowo byli bowiem niedoceniani, a nawet wyśmiewani. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) 2 sierpnia 1940 roku utworzono 303 Dywizjon Myśliwski Warszawski im. Tadeusza Kościuszki.

Kiedy jednak wzbili się w powietrze, podczas słynnej Bitwy o Anglię, szybko udowodniali, kto jest najlepszy, a nawet stali się żywą legendą. Ta elitarna jednostka po prostu nie miała sobie równych. Ich ponadprzeciętne umiejętności i niezwykły patriotyzm mogą być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków.

(fot. mat. pras.)

Mocna męska obsada

Film opowiada nie tylko o spektakularnych akcjach, w których brali udział podczas Bitwy o Anglię, ale pokazuje również ich życie prywatne. Kogo kochali, kogo stracili i za kim tęsknili. W obsadzie znaleźli się m.in. Maciej Zakościelny jako Jan „Donad” Zumbach, Piotr Adamczyk jako Witold „Kobra” Urbanowicz, Jan Wieczorkowski jako Ludwik Paszkiewicz, Antoni Królikowski jako Witold „Tolo” Łokuciewski, Marcin Kwaśny jako John Kent, Krzysztof Kwiatkowski jako Mirosław „OX” Feric, a także Anna Prus i Cara Theobold.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *