Asy przestworzy, aniołowie zemsty, bohaterowie. Film „Dywizjon 303” już w kinach
31 sierpnia, 2018
„Woda na sicie. Apokryf czarownicy”. Powieściowy romans z historią i fantastyką
5 września, 2018

Muzyka Chopina na instrumentach dawnych. 30 młodych pianistów w Konkursie

Zmagania młodych pianistów potrwają od 4 do 14 września w Filharmonii Narodowej w Warszawie (fot. mat. pras.)

Dwoma koncertami inauguracyjnymi rozpoczęła się pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Na starcie stanęło 30 uczestników z 9 krajów: Belgii, Chin, Francji, Japonii, Polski, Rosji, Rumunii, USA i Ukrainy. Młodych pianistów, w tym aż 16 z naszego kraju, czeka trzyetapowa rywalizacja. Wybrany repertuar, nie tylko Fryderyka Chopina, wykonają na jednym z ośmiu zabytkowych instrumentów – oryginałów i kopii z epoki. Oceniać będzie ich międzynarodowe, dziesięcioosobowe jury, w składzie którego znaleźli się sami wybitni pianiści. Zmagania potrwają do 14 września w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Wydarzenie rozpoczęły dwa koncerty inauguracyjne w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Na scenie pojawili się Szymon Nehring, Kevin Kenner, Janusz Olejniczak i Nikolai Demidenko oraz Orkiestra XVIII Wieku pod batutą Grzegorza Nowaka. W programie znalazły się Koncert fortepianowy f-moll op. 21 i Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina, jak również światowe prawykonanie – „À la recherche de la symphonie perdue” Pawła Szymańskiego, utworu zamówionego specjalnie na tę okazję przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Pomysłodawcą Konkursu jest Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny festiwalu „Chopin i jego Europa” i wicedyrektor NIFC, organizatora tego przedsięwzięcia, mającego uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dwuetapowe i zwieńczone finałem konkursy mają się odtąd odbywać co pięć lat i mogą w nich rywalizować pianiści w wieku 18 – 35 lat.

30 uczestników z 9 krajów – Belgii, Chin, Francji, Japonii, Polski, Rosji, Rumunii, USA i Ukrainy (fot. Dariusz Golik)

Utwory Chopina, Bacha czy Ogińskiego

Najliczniejszą grupę artystów zakwalifikowanych do Konkursu stanowią reprezentanci Polski ‒ 16 osób. Ponadto wystąpi czterech pianistów z Japonii, po dwóch z Rosji, Chin i Francji oraz po jednym ze Stanów Zjednoczonych, Rumunii, Belgii i Ukrainy. Harmonogram przewiduje trzy etapy: pierwszy i drugi to recitale solowe, których repertuar oprócz dzieł Fryderyka Chopina, m.in. preludiów, polonezów, etiud i koncertów, będzie obejmował wybrane utwory Jana Sebastiana Bacha, a także polonezy polskich kompozytorów tworzących w pierwszej połowie XIX wieku: Michała Kleofasa Ogińskiego, Marii Szymanowskiej i Józefa Elsnera. W trzecim etapie sześciu finalistów wykona utwory Chopina z orkiestrą, a towarzyszyć im będzie Orkiestra XVIII Wieku.

Jednym z głównych założeń programowych Konkursu jest popularyzacja wykonawstwa na instrumentach z epoki Chopina. Dlatego też młodzi pianiści będą mogli wybrać fortepian spośród ośmiu zabytkowych instrumentów – oryginałów i kopii z epoki, pięciu marek: Fryderyk Buchholtz, Pleyel, Pianoforte Graf, Érard oraz John Broadwood & Sons. Wszystkie zostały wykonane w latach 1838 – 1858.

Plakat I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych (fot. mat. pras.)

Międzynarodowe jury

Grze młodych pianistów będzie się przysłuchiwało międzynarodowe jury w składzie: Claire Chevallier, Dang Thai Son, Nikolai Demidenko, Nelson Goerner, Tobias Koch, Alexei Lubimov, Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Andreas Staier i Wojciech Świtała.

Konkursowe zmagania potrwają do 14 września.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *