Flirt z Elżbietą I i poświęcenie rodziny. Mistrzyni fabuły zdradza kulisy sukcesu
27 sierpnia, 2018
Opery w wersji scenicznej i koncertowej. Festiwal Dramma per Musica na bogato
31 sierpnia, 2018

Zapomniani bohaterowie II wojny światowej. „Sprawa honoru. Dywizjon 303”

Książka opisuje losy pilotów słynnego Dywizjonu 303, którzy weszli do grona najbardziej bohaterskich lotników II wojny światowej (fot. mat. pras.)

Ich odwaga i męstwo przyczyniły się do uratowania Anglii w czasie bitwy powietrznej w 1940 roku. Pasjonująca historia pięciu polskich pilotów zawarta na kartach książki „Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski” to także opowieść o zaskakującej zdradzie, jakiej dopuścili się alianci pod koniec II wojny światowej. Autorzy Lynne Olson i Stanley Cloud czerpali wiedzę z nieoficjalnego dziennika Dywizjonu 303, pełnego osobistych relacji ze starć z nieprzyjacielem oraz listów, wywiadów, wspomnień, opowieści i fotografii.

Towarzyszą pilotom w czasie szkolenia przed wojną, ich dramatycznej ewakuacji do Francji, a później do Wielkiej Brytanii, w której początkowo pogardliwie traktowani przez RAF, odegrali kluczową rolę w bitwie o Anglię. Ich brawura i umiejętności w bezpośrednich starciach na śmierć
i życie z niemieckimi messerschmittami przeszły do legendy. Tym samym weszli do grona najbardziej bohaterskich i skutecznych lotników II wojny światowej. Nie zabrakło też ich powojennych losów, gdy marzenia o niepodległości zostały brutalnie rozwiane, a Polska oddana Związkowi Radzieckiemu.

„Sprawa honoru” opisuje więc historię Polski w czasie II wojny światowej i dzieje wielotysięcznej armii żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych walczących u boku aliantów. Opowiada o bezustannych zmaganiach z Hitlerem i Stalinem, długiej walce o niepodległość i podkreśla kolejną zdradę, która dotknęła Polskę. „To nie tylko hołd złożony polskim pilotom, ale – w szerszym aspekcie – dobitne oskarżenie pragmatyzmu politycznego Wielkiej Brytanii i Ameryki, które w późniejszej fazie wojny odwróciły się od Polski, tchórzliwie próbując udobruchać Stalina” – pisze dziennik „The Times of London”.

Jeden z lotników Dywizjonu 303 Kazimierz Wünsche i jego żona Irena Wünsche, z domu Czapińska (fot. arch. prywatne)

Jeden z bohaterów

Jednym z lotników Dywizjonu 303 był Kazimierz Wünsche. Ten bohater wojenny tuż po wojnie w Anglii i wyzwoleniu obozów w Niemczech ożenił się z Ireną z domu Czapińską. Para poznała się, gdy Irena, bohaterka Powstania Warszawskiego, przyjechała do Anglii do ojca, który był członkiem emigracyjnego rządu. Historia polskich lotników pełna jest takich epizodów.

Książka promuje również film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” (fot. mat. pras.)

O autorach

Lynne Olson i Stanley Cloud są małżeństwem i mieszkają w Waszyngtonie. On przez wiele lat pracował dla prestiżowego magazynu „Time”, był także korespondentem politycznym i korespondentem Białego Domu. Ona z kolei była moskiewską korespondentką agencji Associated Press i korespondentką przy Białym Domu gazety „Baltimore Sun”.

3 Komentarze

  1. Emilia pisze:

    Warto przeczytać! Cieszę się że wznowiliście wydanie, mam nadzieję że wiele młodych osób chętnie sięgnie po nią i przeczyta jednym tchem, w pamięci natomiast zostaną fakty, często zapominane w dzisiejszej rzeczywistości. Prawdziwy hołd dla bohaterów II WŚ.

  2. lukasz dromski pisze:

    moge polecic ta ksiazke – jestem swiezo po lekturze. fantastyczna historia naszych bohaterow

  3. marcinek1980 pisze:

    Interesująca pozycja. Długa ale wciągająca. Pozwala lepiej zrozumieć wydarzenia okresu II wojny światowej. Warto po nią sięgnąc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *