„Jestem Taka Sama”. Nowa jubileuszowa płyta Anny Jurksztowicz z okazji 35-lecia
4 września, 2020
„Wilczyca. W pogoni za wolnością”. Premiera powieści, która trafi też na srebrny ekran
8 września, 2020

13 duetów na 30-lecie pracy artystycznej. Oto płyta „Renata Przemyk i Mężczyźni”

Nowy album zawiera najbardziej znane piosenki Renaty Przemyk w duetach z mężczyznami (fot. Sylwia Makris)

Jubileuszowe wydawnictwo „Renata Przemyk i Mężczyźni” to trzynaście utworów na trzydziestolecie pracy artystycznej. Album zawiera najbardziej znane i najciekawsze piosenki artystki w specjalnie zaaranżowanych do tego projektu wersjach, zaśpiewanych w duetach z wyjątkowymi mężczyznami. Wśród singli promujących płytę znalazły się utwór „Kłamiesz” nagrany z legendą polskiego hip hopu – Vieniem oraz nowa wersja piosenki „Nie mam żalu”, zaśpiewanej w duecie z Arturem Andrusem.

To rok 30-lecia pracy artystycznej Renaty Przemyk. Świętowanie jubileuszu rozpoczął występ na festiwalu w Jarocinie, gdzie w 1989 roku wraz z zespołem Ya Hozna występując na zaproszenie Armii, zdobyła serca słuchaczy i dostała w ten sposób „przepustkę” na alternatywną scenę. Po sukcesie na Studenckim Festiwalu Piosenki, Renata Przemyk zdobyła swoje miejsce na polskiej scenie muzycznej. W listopadzie 1990 roku, rozpoczęła solową karierę z powodzeniem kontynuowaną do dziś. Po 30 latach swoistą klamrę stanowił występ na Pol’and’Rocku 2019, tworzonym od lat przez Jurka Owsiaka. Teraz przyszła pora na jubileuszowe wydawnictwo z ważnymi dla artystki wokalistami i wyjątkowe koncerty zaśpiewane w duetach.

Oprócz Vienia i Artura Andrujsa, z Renatą na płycie zaśpiewali też: Adam Nowak, Buslav, Czesław Mozil, Damian Ukeje, Grzegorz Turnau, Igor Herbut, John Porter, Leski, Marek Dyjak, Skubas, oraz Wojciech Waglewski. Producentem muzycznym krążka jest Tomek „Harry“ Waldowski.

(fot. mat. pras.)

„Kłamiesz” singlem promującym

Renata Przemyk i Vienio zaśpiewali wspólnie piosenkę z płyty „Rzeźba dnia” z 2014 roku. Teledysk powstał wedle pomysłu i reżyserii Jarosława Migonia, z obrazami Jacka Sroki. – To znany krakowski malarz i grafik, wykładowca krakowskiej ASP. Ogromne wrażenie zrobiło na mnie jego malarstwo, a Jarek zaproponował mi użycie jego obrazów do klipu. Jest tak mocne i wyraziste, że od razu nam pasowało do opowieści o relatywizmie współczesnego świata. Ma wyraźny przekaz. Na obrazach Jacka jest żywioł, kolor i pasja. Jest człowiek uwikłany w dylematy, walczący o ideę albo rozbity refleksją o niej. Malarstwo Sroki wytrąca ze strefy komfortu i w tej piosence też o to chodzi – tłumaczy Renata Przemyk.

O motywie przewodnim utworu – „Kłamstwie”, artystka snuje również swoje własne refleksje. – Kłamstwo jest narzędziem, które deformuje świat. Próbujemy ten świat upiększać na wszelkie możliwe sposoby, co ma nam ułatwić relacje międzyludzkie. Omijamy tematy trudne, tłumaczymy sobie, że w ten sposób chronimy bliskich, a to rozbija nasze związki, przyjaźnie, czy kontakty biznesowe. Prawda i tak znajdzie ujście i uderzy w te relacje i w nas ze zdwojoną siłą. Vienio dopisał bardzo dobitny tekst do tej piosenki, dzięki czemu wymowa całości jest jeszcze silniejsza – podkreśla piosenkarka.

Duet z Arturem Andrusem

Drugi singiel Renaty Przemyk z płyty „Renata Przemyk i mężczyźni” to piosenka „Nie mam żalu”, nagrana z Arturem Andrusem. Klip do utworu to intrygująca historia, zaśpiewana na dwa głosy i ciekawie rozegrana przez czworo aktorów. Teledysk w reżyserii Oliwii Marciniak zaskakuje finałem. – Nie miej żalu do nikogo, bo nikt Cię tak nie uszczęśliwi jak Ty sam. To wbrew logice, nie do pomyślenia? I co z tego? Cóż byłby wart ten świat bez miłości? – mówi Renata Przemyk 

Utwór ten pochodzi z wydanej w 1999 roku płyty „Hormon”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *