Zginęła broniąc swojego domu. „Lokatorka” inspirowana losem Jolanty Brzeskiej w kinach
3 grudnia, 2021
Warsztaty, lekcje muzealne i wykłady. Program edukacyjny ekspozycji w Łazienkach
8 grudnia, 2021

Nowa płyta pierwszej damy polskiego jazzu. Album koncertowy „Ewa Bem. Live”

„Ewa Bem. Live” to nowa płyta pierwszej damy polskiego jazzu (fot. Iza Grzybowska)

Płyta to zapis koncertu, który odbył się w Sali Koncertowej Polskiego Radia Wrocław 4 marca 2015 roku. Ostatni przed przerwą sceniczną Ewy Bem. Jest on jednocześnie zapowiedzią kolejnych występów artystki, planowanych w 2022 roku. Na płycie „Live” można usłyszeć aż 17 utworów, w tym największe przeboje Ewy Bem – m.in. „Podaruj mi trochę słońca”, a także piosenki z repertuaru m.in. Marka Grechuty, Skaldów czy Wojciecha Młynarskiego. Singlem zapowiadającym nowy album jest „Wyrzeźbiłam Twoją Twarz w Powietrzu”.

Artystka wraca w doskonałej formie ze znakomitym repertuarem. Pierwszy raz po przerwie, można ją było zobaczyć i usłyszeć na scenie Ladies Jazz Festiwalu w Gdyni, gdzie obchodziła 50-lecie swojej pracy artystycznej. – Przed wieloma laty, w komedii „Małżeństwo z Rozsądku”, piosenkę skomponowaną przez Andrzeja Dudusia, do której słowa napisała Agnieszka Osiecka – zaśpiewał Daniel Olbrychski. Ta piosenka jest… po prostu urocza! Zwiewna, prześliczna… Tak prześliczna jak prześliczna była Elżunia Czyżewska, która była adresatką tej piosenki w filmie. Doskonała piosenka, doskonali aktorzy… No i cóż, mam nadzieję że ja też zaśpiewałam ją nieźle – mówi o utworze Ewa Bem.

Na drugi singiel wybrano jeden z największych przebojów w karierze artystki – „Podaruj mi trochę słońca”. To utwór pochodzący oryginalnie z repertuaru zespołu BemiBem tworzonego wspólnie przez Ewę Bem i jej brata Aleksandra. – Był najbardziej utalentowany muzycznie z trójki naszego rodzeństwa, tak więc ja wraz z Jarosławem po prostu rozwijaliśmy się przy jego boku. Pomagało nam radio, które w owych czasach grało wszystko. Słuchaliśmy codziennie i „Z Malowanej Skrzyni” i Chopina i arie operowe, a niekiedy udało się posłuchać nawet dobrego popu albo nieco jazzu. Całymi godzinami jako rodzeństwo wraz z kumplami staliśmy też w kolejce do sklepu z płytami pocztówkowymi i tak roznieceni muzycznie śpiewaliśmy we trójkę wszędzie – w domu, na spacerze, prywatkach i obozach harcerskich. Nie czuliśmy najmniejszego skrępowania, żeby zaśpiewać Beatlesów lub Sergio Mendesa jadąc tramwajem czy nawet autobusem – wspomina artystka dorastanie w towarzystwie rodzeństwa i muzyki.

Ewa Bem z zespołem (fot. Iza Grzybowska)

Wznowienie „Kakadu”

Album Ewy Bem „Kakadu” miał swoją premierę w 2007 roku. Po czternastu latach od premiery doczekał się reedycji w nowej szacie graficznej. Tak samo jak pierwotnie, znalazło się na nim 13 lekkich, smooth jazzowych kompozycji autorstwa Joachima Mencla, krakowskiego kompozytora i aranżera. Autorką wszystkich tekstów jest, debiutująca w tej roli Ewa Bem. – To płyta naturalnych brzmień i żywych muzyków, pieczołowicie wybieranych ze względu na ich kunszt. To trzynaście zupełnie różnych piosenek, ze wspólnym mianownikiem, którym jest – tu wybaczcie wielkie słowa – walka z komercją i bylejakością – opowiada o albumie wokalistka.

Na płycie pojawiły się czołowe postaci polskiej sceny jazzowej: pianista Andrzej Jagodziński i trębacz Robert Majewski. Na gitarze zagrał Jacek Królik, a gościnnie wokalnie udziela się również brat Ewy Bem, Aleksander Bem. Reedycję promuje utwór „Kocham i Nie Kocham Cię”, o którym artystka mówi, że „to stan ducha. W brzmieniu dość niedorzeczny, za to w życiu dosyć powszechny… Kochasz czekoladki i nie kochasz ich. Ja tak mam, w każdym razie”.

Utwory na płycie „Live”

 1. Intro
 2. Trudniej Wierną Być w Sobotę
 3. Cały Świat
 4. Walc Szczęście
 5. Wyrzeźbiłam Twoja Twarz w Powietrzu
 6. Podaruj Mi Trochę Słońca
 7. Dla Ciebie Jestem Sobą
 8. Niepewność
 9. Wschód Słońca W Stadninie Koni
 10. Por Favor
 11. Jak To Dziewczyna
 12. Więc Jak?
 13. Wiązanka: Żyj Kolorowo; Sprzedaj Mnie Wiatrowi; Wyszłam Za Mąż, Zaraz Wracam; Kolega Maj; Miłość Jest Jak Niedziela
 14. Powrotna Bossa Nova
 15. Wszystko Mi Mówi, Że Mnie Ktoś Pokochał
 16. W Dzikie Wino Zaplątani
 17. W Słowach Ślad Tylko Został

1 Komentarz

 1. M.Z pisze:

  bardzo ciekawy artykul. Wybitna Artyska!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *