Gorączka w życiu i na obrazach. Pierwsza biografia polskiej malarki Meli Muter
20 października, 2019
„Zmieniam scenariusz pod wpływem impulsu”. Dawid Ogrodnik robi sobie przerwę
23 października, 2019

„Robił wszystko, by nie nazywać go bohaterem”. Marek Edelman w 100-lecie urodzin

Marek Edelman rzuca kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie (fot. POLIN)

Był dowódcą powstania w getcie, działaczem solidarnościowej opozycji, ale też jednym z najlepszych kardiochirurgów w powojennej Polsce. Marek Edelman to człowiek, który już za życia stał się legendą. Władysław Bartoszewski mówił o nim, że to „bohater, który robił wszystko, by nikt go nie nazywał bohaterem”. Witold Bereś i Krzysztof Burnetko napisali jego biografię na podstawie licznych rozmów z samym doktorem z Łodzi oraz opowieści o nim m.in. Hanny Krall, Vaclava Havla, Jacka Kuronia czy Lecha Wałęsy. Trzecie wydanie „Życia. Do końca” ukazuje się w Roku Marka Edelmana, w stulecie jego urodzin i dziesięciolecie śmierci.

„Edelman był człowiekiem z piękną historią życia. Ale Izrael ma kłopot z Żydami takimi jak Edelman. Ponieważ Edelman, pozostając w Europie po Holokauście, wyznaczył linię żydowskiego losu biegnącą równolegle do linii wyznaczonej przez syjonistów i założycieli Izraela. Zajmie nam to jeszcze trochę czasu, zanim dojdziemy do porozumienia z takimi historiami życiowymi. Ta książka próbuje wyjaśnić jego wybory” – mówi Etgar Keret, izraelsko-polski poeta i reżyser filmowy.

Książka autorstwa Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki przetłumaczona została na trzy języki obce, w tym język hebrajski. Od momentu pierwszego wydania cieszy się zainteresowaniem czytelników na całym świecie, a dokument „Marek Edelman: Życie. Po prostu”, zrealizowany na jej podstawie, był wyświetlany na największych festiwalach filmowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *