Saga o lekarzach i historii medycyny. Nowa powieść od Ałbeny Grabowskiej
24 sierpnia, 2020
Zachowania i sposób myślenia są dziedziczne. „Trzy dni deszczu” w Teatrze WARSawy
27 sierpnia, 2020

Polski więzień polityczny i żydowska dziewczyna. Prawdziwa „Miłość w Auschwitz”

Szaleńcza miłość i... KL Auschwitz w 1944 roku w książce Francesci Paci (fot. wikipedia.org)

To jedna z najbardziej poruszających i niezwykłych opowieści o miłości. Polak, więzień polityczny Edward Galiński i Mala Zimetbaum, wykształcona, błyskotliwa młoda kobieta, pełniąca w obozie rolę tłumaczki, zakochali się w sobie i dokonali niemożliwego. Uciekli z Auschwitz, by chociaż przez chwilę cieszyć się swoją miłością na wolności. Dlaczego jest to dziś historia prawie zapomniana? Czy dlatego, że nie znalazła szczęśliwego zakończenia? Włoska dziennikarka Francesca Paci przywraca w swojej książce „Miłość w Auschwitz” pamięć o dwojgu niezwykłych ludziach i ich heroicznej miłości, która okazała się warta śmierci.

Ta historia jest prawdziwa. Gdyby wyszła spod pióra pisarza, z pewnością krytykowano by go za zbyt wybujałą wyobraźnię. Opowiada ona historię niezwykłej i dramatycznie zakończonej miłości polskiego więźnia politycznego – Edwarda Galińskiego i żydówki Mali Zimetbaum. Dziennikarka La Stampy Francesca Paci przywraca pamięć tych dwojga, przywołując wypowiedzi świadków.

Przedstawia wspomnienia współwięźniów Mali i Edka, m.in. Haliny Birenbaum i Wiesława Kielara. Sięgając do dokumentów, interpretuje zjawisko przedwojennego antysemityzmu, poruszając jego socjologiczne korzenie. „Miłość w Auschwitz”, to nie jest ckliwa, zmyślona opowieść. To swoiste, dziennikarskie śledztwo, zawierające zbiór informacji, dzięki którym otrzymujemy pełny obraz tamtych wydarzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *