Wielki powrót operetki do stolicy. Premiera „Księżniczki Czardasza”
12 kwietnia, 2018
„Warto się w tym lustrze przejrzeć”. Trans-atlantyk Gombrowicza w Ateneum
12 kwietnia, 2018

„Zimna wojna” powalczy o Złotą Palmę! Film Pawlikowskiego w Cannes

Tomasz Kot i Agnieszka Kulig (fot. Łukasz Bąk)

Polskie kino długo czekało na ten moment. Nowy film zdobywcy Oscara, Pawła Pawlikowskiego – „Zimna wojna” znalazł się w Konkursie Głównym i powalczy o Złotą Palmę 71. festiwalu filmowego w Cannes. Ostatnią polską produkcją, 37 lat temu, na najważniejszej imprezie filmowej świata był „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy. Wtedy okazał się zwycięski, oby tym razem też się udało.

„Zimna wojna” opowiada historię wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią ze sobą być i jednocześnie nie mogą być bez siebie. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w „Zimnej wojnie” rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

Paweł Pawlikowski jest reżyserem i autorem scenariusza, który napisał wraz z nieżyjącym już Januszem Głowackim przy współpracy z Piotrem Borkowskim.  Za scenografię do filmu odpowiadają Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Autorem zdjęć, które powstawały między styczniem a sierpniem 2017 roku, jest Łukasz Żal. Ekipa kręciła film w Polsce, we Francji i Chorwacji.

Film wejdzie do polskich kin w 2018 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *