Rola mężczyzny i stereotyp męskości w kulturze. „Męska rzecz” w Muzeum Śląskim
28 lipca, 2018
„Bunt w fabryce śmierci”. 75 lat temu wybuchło powstanie w obozie w Treblince
2 sierpnia, 2018

„Kino, które łączy”. 12. odsłona Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”

12. Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” odbywa się w Kazimierzu Dolnym, Janowcu i Mięćmierzu (fot. Katarzyna Rainka)

Gwarancja kina na najwyższym poziomie, gorące spotkania z artystami, wyjątkowe koncerty i  niezapomniane klimatyczne wieczory w Kazimierzu Dolnym, Janowcu i Mięćmierzu. Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” odbywa się już po raz 12. W programie m.in. zdobywca Złotej Palmy na tegorocznym Festiwalu w Cannes, czyli „Shoplifters” Japończyka Hirokazu Koreedy oraz najnowszy obraz Janusza Kondratiuka, czyli „Jak pies z kotem”.

W sekcji „Świat pod namiotem” znalazły się filmy, które otrzymały nagrody w Berlinie, Cannes, Locarno i Sundance. Na otwarcie polska premiera obrazu nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes – „Shoplifters” japońskiego twórcy Hirokazu Koreedy, znanego z „Jak ojciec i syn”. Na zamkniecie z kolei „Dogman” Matteo Garrone z nagrodzonym Złotą Palmą dla najlepszego aktora Marcello Fonte. W programie również pokaz specjalny filmu „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego (zdobywcy Złotej Palmy za reżyserię) z udziałem twórców, w tym Joanny Kulig.

Z programu festiwalu canneńskiego znalazły się także: „Trzy twarze”, reż. Jafar Panahi, nagroda za najlepszy scenariusz w konkursie głównym, „Donbass” Sergieja Łoznicy, „Sofia” Meryem Benm’Barek-Aloisi, nagroda za najlepszy scenariusz w sekcji „Inne spojrzenie”, „Arctic” z Mads’em Mikkelsenem (reż. Joe Penna), „Żniwiarze” ze zdjęciami Michała Englerta, reż. Etienne Kallos oraz „Burning” na podstawie prozy Haruki Murakamiego (reż. Lee Chang-dong). Ponadto premierowo Specjalna Złota Palma dla Jean-Luc Godarda: „Image Book” (film-esej mistrza na temat historii kina), a także oryginalny dokument „Searching for Ingmar Bergman” (reż. Margarethe von Trotta).

(fot. Katarzyna Rainka)

Berlinale plus premiery

Wśród filmów Berlinale w programie Dwóch Brzegów znalazła się premiera „7 Days in Entebbe” – thrillera opartego na faktach z Danielem Brühlem w roli głównej (reż. José Padilha), „Utoya – 22 lipca” (reż. Erik Poppe), pokazujący tragedię na wyspie Utoya i zamach dokonany przez Andersa Breivika na obóz młodzieży, „Transit” (reż. Christian Petzold), interesujące, niejednoznaczne porównanie europejskich uchodźców z czasów nazistowskich z losami ofiar współczesnego kryzysu migracyjnego. W roli głównej młody gwiazdor kina niemieckiego Franz Rogowski, który zagrał również w filmowej opowieści „Walc w alejkach” (reż. Thomas Stuber).

Premierowo także nowy film Isabel Coixet „The Bookshop” (nagroda Goya), z dwiema znakomitymi aktorkami Emily Mortimer i Patricią Clarkson. Wreszcie „Trzy dni w Quiberon” (reż. Emily Atef), pełen rozedrgania i zachwytu portret pięknej i uwielbianej Romy Schneider.

Filmy z Locarno, Włoch oraz Węgier

Isabelle Huppert to mistrzyni w kreowaniu postaci kryjących mroczne tajemnice i taka jest jej „Mrs. Hyde” (reż. Serge Bozon), nagrodzona Złotym Lampartem w Locarno. W Kazimierzu Dolnym film będzie miał polską premierę. Oprócz „Dogmana”, którego bohater Marcello, rodem z filmów Vittorio De Sici, wierzy że dobre uczynki mogą zmienić świat na lepszy, także obraz „Troppa Grazia” (reż. Gianni Zanasi, sekcja „Directors Fortnight” w Cannes), „Figlia Mia” z Albą Rohrwacher i Valerią Golino (reż. Laura Bispuri, konkurs główny Berlinale), a także „Napoli velata” („Neapol spowity tajemnicą”), thriller wielokrotnie nagradzanego reżysera Ferzana Ozpetek’a.

Sekcja „Inne spojrzenie na węgierskie kino” to przegląd filmów Karoly Makka – klasyka kina węgierskiego – oraz pokaz jego filmu „Inne spojrzenie”, gdzie zagrały Grażyna Szapołowska i Jadwiga Jankowska-Cieślak (nagrodzona za tę rolę Złotą Palmą w Cannes). Obie aktorki będą gośćmi specjalnymi pokazu. Klasyk Karoly Makk porównany zostanie z młodym pokoleniem twórców węgierskich, takich jak Bogdan Arpad, który przyjedzie do Kazimierza Dolnego  ze swoim nowym  filmem „Genezis”. W programie tegorocznego festiwalu, dzięki współpracy z Against Gravity znalazły się również dokumenty, które odzwierciedlają zarówno atuty jak i problemy współczesnego świata.

Muzyczne atrakcje

W programie festiwalu znalazł się także konkurs filmów krótkometrażowych, w którym wystartuje 34 produkcji, w tym 14 zagranicznych. Bohaterem aktorskiej retrospektywy uczyniono Arkadiusza Jakubika, który w Kazimierzu wystąpi też jako muzyk. Występy na scenie będą się zresztą odbywać codziennie, a wśród zaproszonych gwiazd są m.in. Kasia Nosowska z Zamilską, zespół jazzowy EABS, folkowa grupa Odpoczno czy zespół Raz Dwa Trzy, z którym wystąpią Elżbieta Adamiak, Stanisława Celińska, Ania Rusowicz, Magda Umer czy Daria Zawiałow.

Festiwal potrwa do 5 sierpnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *