„Z niewinnych młodych ludzi wychodzą diabły”. Emocjonujący thriller „Czuwaj”
8 czerwca, 2018
Jeszcze więcej rzeczy warszawskich. 13 nowych gabinetów w Muzeum Warszawy
9 czerwca, 2018

„Film, który może się podobać każdemu”. Do kin trafiła „Zimna wojna”

Joanna Kulig i Tomasz Kot w rolach głównych w filmie Zimna wojna (fot. mat. pras.)

„To wspaniałe, wyrafinowane kino”, „Piękny film. Muzyczna uczta” czy „Urzekająco romantyczna, słodko-gorzka ballada”. Zachwyty nad najnowszym filmem Pawła Pawlikowskiego –„Zimna wojna” można by wymieniać bez końca. Nagrodzone za najlepszą reżyserię na festiwalu w Cannes, nowe dzieło laureata Oscara za film „Ida”, jest już w polskich kinach.

Zimna wojna” opowiada historię trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w filmie rozgrywają się w latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

Światowa premiera „Zimnej wojny” odbyła się w trakcie 71. Festiwalu Filmowego w Cannes. Już pierwszy pokaz wzbudził euforię publiczności, przynosząc łzy wzruszenia Julianne Moore, gratulacje od Benicio del Toro i dwudziestominutową owację na stojąco. Zaowocował też wysypem bardzo pozytywnych recenzji, porównujących polską produkcję do „La La Land” i „Casablanki”. Ukoronowaniem sukcesów  na najważniejszej imprezie filmowej świata stała się nagroda za najlepszą reżyserię dla Pawła Pawlikowskiego.

(fot. mat. pras.)

Zdjęcia w Polsce, Francji i Chorwacji

Pawlikowski jest reżyserem i autorem  scenariusza „Zimnej wojny”. Napisał go wraz z nieżyjącym już Januszem Głowackim przy współpracy z Piotrem Borkowskim. Za scenografię do filmu odpowiadają Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal. Zdjęcia do filmu powstały między styczniem a sierpniem 2017 roku. Ekipa kręciła film w Polsce, we Francji i Chorwacji. Producentem filmu jest Ewa Puszczyńska ze studia Opus Film, a dystrybutorem firma Kino Świat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *