„Prorok i dysydent”. Niepublikowana w Rosji biografia autora „Archipelagu Gułag!”
11 grudnia, 2022
Historia samotności na szczycie. „A Song For You. Moje życie z Whitney Houston”
20 grudnia, 2022

„Wielka historia małej wyspy”. Poznaj niesamowite dzieje Islandii i jej mieszkańców

Ta książka stanowi absolutny must have dla każdego, kto marzy o podróży na Islandię (fot. wikipedia.org)

Gdyby nie Islandia Tolkien nigdy nie napisałby „Władcy Pierścieni”, człowiek nie postawiłby stopy na Księżycu, Avengersi nie mieliby Thora i być może nie doszłoby do wybuchu Rewolucji Francuskiej. To właśnie mieszkańcy tego kraju (a nie Krzysztof Kolumb), odkryli Amerykę. Oscar Wilde napisał nawet, że „Islandczycy to najinteligentniejsza rasa na świecie, bo odkryli Amerykę i nigdy o tym nie powiedzieli nikomu”. „Wielka historia małej wyspy. Jak Islandia zmieniła świat” autorstwa Egilla Bjarnasona to niezwykłe opowieści obejmujące 1200 lat historii tego kraju, który stał się jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc. „Fascynujący wgląd w islandzką kulturę i świeże spojrzenie na jej globalny wpływ. Uwaga: może sprawić, że czytelnicy zapragną być Islandczykami” – pisze o książce Helen Russell, autorka „Życia po duńsku”.

Kiedy 1200 lat temu wódz Wikingów Ingólfur Arnarson osiadł statkiem na mieliźnie na środku północnego Atlantyku, nie wiedział, że odkrył wyspę, która na zawsze zmieni świat. To właśnie tam powstał naród, który po cichu odegrał kluczową rolę w kształtowaniu świata, jaki znamy. Zaczynając choćby od tego, że to Islandczycy (a nie Kolumb) pierwsi odkryli Amerykę, ale są zbyt skromni, żeby mówić o tym głośno.

Islandia niezmiennie jest marzeniem podróżników. Ta mała wyspa na „końcu świata” to nie tylko oszałamiające widoki, wulkany, gejzery, lodowce, zorze polarne i czerwone domki w Reykjaviku. To również miejsce, gdzie doszło do pierwszego strajku kobiet, przywódcy mocarstw debatują o losach świata podczas spotkań w nawiedzonym domu, a najstarszy na świecie parlament usunął z alfabetu literę „z” (z wyjątkiem słowa „pizza” oczywiście).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *