„Odzyskana. Fotoreportaż z Warszawy 1918–1939”. Oto, czym żyła warszawska ulica
5 stycznia, 2019
„Green Book”, „Bohemian Rhapsody” i „Roma”. Po raz. 76. rozdano Złote Globy
7 stycznia, 2019

Walka o granice czy wojna domowa? Odrodzenie Polski wg niemieckiego historyka

Piechota polska w marszu na front przed bitwą warszawską (fot. wikipedia.org)

Listopad 1918 roku umożliwił powstanie II Rzeczpospolitej, ale był też preludium nowej wojny, prowadzonej na wielu frontach. Wojny tyle wyniszczającej, co bohaterskiej i zwycięskiej, ale też wojny domowej. Do takiego twierdzenia w swojej książce „Wojna domowa. Nowe spojrzenie na odrodzenie Polski” przekonuje Jochen Böhler. Niemiecki historyk patrzy na wydarzenia sprzed stu lat z szerszej perspektywy i opisuje pierwsze lata II Rzeczpospolitej w sposób, w jaki nikt przed nim tego nie zrobił.

Pierwsza wojna światowa nie zakończyła się w listopadzie 1918 roku. Polska nie odzyskała niepodległości z dnia na dzień, a 11 listopada niewiele różnił się od poprzednich dni. Nikt nie zdawał sobie sprawy, że ta data stanie się symbolem odrodzenia Polski. Nikt wówczas nie wiedział, gdzie dokładnie jest Polska ani kogo można nazwać Polakami. 

Autor udowadnia, że boje, które toczyła Polska w latach 1918-1921, nie były odosobnionymi incydentami w walce o granice. Wykazuje, że wszystkie były elementami jednej wielkiej wojny domowej, która stworzyła Polskę i Polaków.

O autorze

Jochen Böhler to niemiecki historyk specjalizujący się w historii Polski, autor bestsellerowego „Najazdu 1939. Niemcy przeciw Polsce”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *