Młodzieżowy „Czas Apokalipsy” przeraża i poraża. „Monos – oddział małp” w kinach
7 lutego, 2020
Przetrwały największe ludobójstwo w dziejach świata. Poznajcie „Dziewczyny ocalałe”
8 lutego, 2020

W rodzinie wszelkie tajemnice są dozwolone. Film „Kłamstewko” na ekranach kin

„Kłamstewko” to jeden z najlepszych filmów tego roku, z rewelacyjną Awkwafiną w roli głównej (fot. mat. pras.)

To pełna wdzięku, serca, humoru i wzruszeń opowieść o rodzinie, która decyduje się ukryć przed ukochaną babcią informację o jej stanie zdrowia i odwiedzić ją tłumnie pod pretekstem absurdalnie wielkiego, hucznego wesela jednego z kuzynów. W rolach głównych w filmie „Kłamstewko” występują: Awkwafina, czyli wschodząca gwiazda Hollywood, która swoim występem zachwyciła świat, a także Shuzhen Zhao jako jej ukochana babcia Nai Nai. Reżyserka Lulu Wang opowiedziała historię swojej rodziny opartą na prawdziwym kłamstwie. Żyjąc na pograniczu dwóch kultur, chińskiej i amerykańskiej, sama przed laty uwikłana została w rodzinną intrygę pełną tajemnic i niedopowiedzeń, ale też wielu wzruszających i zabawnych momentów. Korzystając ze swoich doświadczeń, napisała scenariusz, który zgarnął już prestiżowe wyróżnienia.

Nie wszyscy wiedzą, ale mało brakowało, a film Wang w ogóle by nie powstał. Reżyserka, której zależało, aby historię osadzić w społeczności chińskich imigrantów, przez lata słyszała „nie”. Kolejni producenci przekonywali ją, że jedynym sposobem, aby projekt dostał szansę realizacji, jest zatrudnienie białych aktorów. Wang była jednak nieugięta. Kiedy podzieliła się swoją historią w ramach podcastu „This American Life”, tematem zainteresował się hollywoodzki multitalent Chris Weitz, producent „Samotnego mężczyzny”, reżyser „Był sobie chłopiec” i scenarzysta „Łotra 1: Gwiezdne wojny – historie”.

Następnie z projektem związała się Awkwafina, raperka i aktorka komediowa, która podbiła serca publiczności w „Bajecznie bogatych Azjatach”, „Jumanji” czy „Ocean’s 8” u boku Sandry Bullock, Anne Hathaway i Heleny Bonham Carter. Internet podbiła jednak znacznie wcześniej, gdy jako barwna feministyczna raperka wydała swój pierwszy singiel „My Vag” w 2012 roku, wdając się w polemikę ze znanym raperem Mickey Avalonem. Za rolę Billie w „Kłamstewku” nagrodzono Złotym Globem dla Najlepszej Aktorki w komedii lub musicalu, a także Gotham Award i Satellite Awards.

(fot. mat. pras.)

Recenzenci zachwyceni

Awkwafina, podobnie jak reżyserka filmu, ma chińskie korzenie, które pielęgnowała dorastając wraz z rodzicami w Nowym Jorku. Dzięki temu rewelacyjnie oddała nastrój absurdalnych rozterek, z którymi przychodzi się zmierzyć Billie, gdy chiński przesąd nie pozwala wyjawić prawdy na temat zdrowia jej ukochanej babci Nai Nai. Wraz z Zhao Shuzhen, która wcieliła się w rolę babci,  Awkwafina stworzyła rewelacyjny duet, który porusza i bawi do łez.

Ta komediowa perełka o rodzinie, w której każdy, niezależnie od szerokości geograficznej, odnajdzie siebie i swoich bliskich okrzyknięta została jednym z najlepszych filmów minionego roku. „Kłamstewko” od pierwszych pokazów zachwyciło widzów i krytyków, a David Fear, dziennikarz „The Rolling Stone” uznał je za jeden z najlepszych filmów, jakie widział. Reżyserce udało się uchwycić w swoim filmie chwytający za serce, przejmujący, ale i pełen humoru rodzinny portret, w którym każdy z nas może się przejrzeć. „Jeden z najlepszych filmów tego roku” – twierdzą zgodnie „IndieWire” i „Independent”, a wtóruje im „The Wall Street Journal”: „ten film podbije wasze serca!”. „Uniwersalna, pięknie opowiedziana historia!” – czytamy w „New York Post”. „Film, który napełni twoje serce miłością”, dodaje „Independent” i a zdaniem „The Guardian” to „pełna dowcipu historia o spotkaniu różnych kultur”. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *