Z trudnej rodzinnej relacji też można się śmiać. „Miłość mojego brata” w kinach
7 lutego, 2020
W rodzinie wszelkie tajemnice są dozwolone. Film „Kłamstewko” na ekranach kin
7 lutego, 2020

Młodzieżowy „Czas Apokalipsy” przeraża i poraża. „Monos – oddział małp” w kinach

Dzieło Alejandro Landesa było oficjalnym kolumbijskim kandydatem do Oscara (fot. mat. pras.)

Ten film można z jednej strony określić jako „Czas Apokalipsy” z młodzieżą w roli głównej, a z drugiej styl filmowy Alejandro Landesa przypomina skrzyżowanie Harmony’ego Korine’a i Wernera Herzoga. Prasa zagraniczna nawiązuje także do Stanleya Kubricka i Terrence’a Malicka… Słowem – wielkie i porażające kino. Hipnotyzującą atmosferę podkreśla muzyka nominowanej do Oscara Miki Levi. „Monos – oddział małp” zrobił furorę na festiwalach Sundance, gdzie dostał Specjalną Nagrodę Jury, a także na ubiegłorocznym Berlinale. To tam brytyjski dziennik Guardian ogłosił film „największym odkryciem festiwalu”. Dzieło Alejandro Landesa było oficjalnym kolumbijskim kandydatem do Oscara.

Wilk, Lady, Rambo, Yeti, Bum-Bum, Smerf, Szwedka i Pies to nastoletni partyzanci pilnujący amerykańskiej zakładniczki gdzieś w górach w Ameryce Południowej, pośród zjawiskowo sfilmowanych, soczystych i dzikich krajobrazów. Tajemnicza „organizacja” daje im rozkazy przez radio, przydziela krowę Shakirę, karabiny do zabawy i pozwala na rytualne orgie po dniu ćwiczeń wojskowych.

Kiedy przypadkowo ginie Shakira, zaczyna się walka o przywództwo w oddziale, który musi uciekać z gór do amazońskiej dżungli. Chaos i napięcie zamieniają się w brutalną walkę o przetrwanie. Młodzi rebelianci przypominający rozbitków z „Władcy much” stają twarzą w twarz ze swoimi demonami. Przedzierają się przez tropikalny las, a śmierć podąża za nimi…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *