W rodzinie wszelkie tajemnice są dozwolone. Film „Kłamstewko” na ekranach kin
7 lutego, 2020
Piotr Alexewicz najlepszym młodym pianistą! Znamy laureatów konkursu im. F. Chopina
8 lutego, 2020

Przetrwały największe ludobójstwo w dziejach świata. Poznajcie „Dziewczyny ocalałe”

„Dziewczyny ocalałe” to autentyczne historie kobiet, które wojnę przeżyły wbrew wszystkiemu (fot. mat. pras.)

Niczym nie zawiniły ani nikogo nie skrzywdziły. Miały po prostu pecha, że urodziły się w żydowskich rodzinach. Choć wychowywane były w czasach pokoju, to nagle musiały stanąć oko w oko z okropieństwami II wojny światowej. W jej trakcie po kolei traciły najbliższych, same będąc często poniewierane, głodzone i gwałcone. Żyły przez to w nieustającym strachu. Pozbawiono je godności, a tylko nieliczne z nich spotkały na swojej drodze dobrych ludzi. Inne musiały o siebie zadbać same, a jednak przetrwały, czasami jako jedyne z całej rodziny. Ich autentyczne historie – kobiet, które wojnę przeżyły wbrew wszystkiemu, przedstawia książkaDziewczyny ocalałeAnny Herbich, autorki: „Dziewczyn z Powstania”, „Dziewczyn z Syberii” czy „Dziewczyn z Solidarności”.

Zajęcie terytorium Polski przez nazistów oznaczało dla tutejszych Żydów koniec spokojnego życia. Zaczynają się pierwsze szykany: pobicia, kradzieże, nakaz noszenia tzw. gwiazdy Dawida. Dochodzi do zbrodni, a ludzie zamykani są w gettach, w których panuje głód i szerzą się choroby. Jeśli komuś uda się przetrwać, to czeka go obóz koncentracyjny. To piekło przeżyją nieliczni.

„Powiedziałaś mi, że chcesz żyć” – usłyszała Zofia od swojej mamy. Razem zbiegły z obozu na Majdanku. Krystyna z rodzicami uciekała kanałami z płonącego warszawskiego getta. Danuta przez całą wojnę zdana była na łaskę obcych sobie ludzi. „W trakcie ucieczki byłam skrajnie wyczerpana. Mama też, ale ona toczyła walkę o życie dziecka. To tchnęło w nią jakąś moc, żeby mnie ratować przeniosłaby górę gołymi rękami”. „Sauna to było jedno z największych upokorzeń obozowych. Ogolone kobiety stały oczekując na uduszenie gazem. Były nagie. Piękne i brzydkie. Wszystkie przerażone”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *