Jubileuszowi Artur Barciś i Cezary Żak. Spektakl „Słoneczni chłopcy” w Och-Teatrze
9 grudnia, 2021
Przyjaźń i miłość w jednej chwili stają pod znakiem zapytania. „Biały potok” w kinach
10 grudnia, 2021

„Powrót do tamtych dni”. Wyjątkowy list miłosny do lat 90. nie na VHS, ale w kinach

Weronika Książkiewicz, Maciej Stuhr i debiutujący Teodor Koziar (fot. Kacper Chmielowski)

To sentymentalny powrót do złotych lat 90. i okresu dzieciństwa – gdy młodość miała smak gumy balonowej, szacunek kolegów zdobywało się kolekcją klocków Lego, a wyobraźnię Polaków rozpalały kultowe hity na VHS. To właśnie te realia są tłem dla poruszającej historii o rodzinie – walce z alkoholizmem ukochanego ojca, dorastaniu i ciemnych stronach każdego z nas. Dla reżysera Konrada Aksinowicza filmowa opowieść jest jego rozliczeniem z przeszłością. W obsadzie znaleźli się: Maciej Stuhr, Weronika Książkiewicz, Katarzyna Warnke, Anna Majcher, Sebastian Stankiewicz i debiutujący na dużym ekranie Teodor Koziar. Obraz został dostrzeżony przez komisję selekcyjną Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, która uwzględniła go w gronie 16 tytułów zakwalifikowanych do Konkursu Głównego. Produkcja zdobyła też nagrodę w konkursie Just Film w ramach Black Nights Film Festival w Tallinie.

Jest początek lat dziewięćdziesiątych. Czternastoletni Tomek, mieszka wraz z matką (Weronika Książkiewicz) na jednym z wrocławskich osiedli. Chłopiec, podobnie jak wielu rówieśników, wychowuje się bez ojca, który wyemigrował do USA. Jednak pewnego dnia Alek (Maciej Stuhr) nieoczekiwanie staje w drzwiach rodzinnego mieszkania. Wraz z nim w życiu Tomka pojawiają się: kolorowy telewizor, klocki Lego, buty Nike i wymarzony magnetowid. Szczęście Malinowskich nie trwa jednak długo. Wszystko przez obsesję Alka, której ten nie potrafi kontrolować. Czy jego bliscy zdołają mu pomóc, zanim będzie za późno?

– Dziękuję, że nie powiedziałaś „nie”, gdy pokazałem ci scenariusz „Powrotu do tamtych dni”, bo gdyby nie ty, nigdy bym tego filmu nie zrobił – wyznał ze sceny podczas premiery reżyser. Film zachwycił krytyków podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jego partnerem jest Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *