Kiedyś jak bracia, dziś podzieleni ścianą prawników. Biografia „Oddziału Zamkniętego”
23 listopada, 2021
Synonim bogactwa, stylu, władzy i namiętności. „Dom Gucci” już w polskich kinach
26 listopada, 2021

Portret gwiazdy wszechczasów. „Marlene Dietrich. Prawdziwe życie legendy kina”

Historia kobiety, która robiła wszystko, co chciała (z każdym, z kim chciała) (fot. flickr.com)

To błyskotliwie nakreślony portret Marleny Dietrich – silnej, niezależnej kobiety, utalentowanej artystki, królowej życia i toksycznej matki. A jednocześnie – epicka panorama złotej ery Hollywood, pełna osobistych wspomnień i smakowitych anegdot z życia elit, wzbogacona fragmentami prywatnej korespondencji oraz pamiętników gwiazdy. Szalenie dowcipna, z pazurem, pełna ciepła, a momentami szczera aż do bólu. Maria Riva – jedyne dziecko Dietrich – od najmłodszych lat towarzyszyła matce w życiu prywatnym, a także w aktorskich garderobach, na planach filmowych i przyjęciach. Zawsze w gotowości z lusterkiem do poprawienia makijażu. Nikt nie znał Marleny tak jak jej córka. „Kiedy mówiła, inni jej słuchali. Kiedy się poruszała, oni patrzyli. Już gdy miałam trzy lata, dotarło do mnie, że nie mam matki, lecz należę do Jej Wysokości.”

Ikona stylu, królowa życia i toksyczna matka. Perfekcjonistka z wielkim ego, która nie cofała się przed niczym. Zarówno na planie, jak i w życiu dawała z siebie wszystko – i tego samego wymagała od innych. Zagrała w pierwszej filmowej scenie pocałunku dwóch kobiet, a do stworzenia idealnych kostiumów nie wahała się pożyczać ubrań od męskich prostytutek z ulic Berlina.

Jej urokowi ulegli Ernest Hemingway i Gary Cooper oraz ojciec Johna F. Kennedy’ego. Uwiodła kochankę Grety Garbo, romansowała z Édith Piaf. Na złość Goebbelsowi zrzekła się niemieckiego obywatelstwa. Uwielbiała diamenty, luksusowe tkaniny i futra, a do jej ulubionych przekąsek należały frankfurterki i chleb z gęsim smalcem.

(fot. snl.no)

Opinie o książce

– Bestia i anioł. Geniuszka i nieudaczniczka. Mistrzowski portret kobiety, która już sto lat temu żyła tak, jak świat zacznie żyć – być może – za sto lat. Gdy czytałam tę książkę wiele lat temu, natychmiast uznałam ją za najlepszą biografię, jaka kiedykolwiek powstała. Dziś jakimś cudem podoba mi się jeszcze bardziej – twierdzi Magdalena Parys. – „Kiedy byłam dzieckiem, myślałam, że nazywam się: Maria, córka Marleny Dietrich” – mówiła Maria Riva. I był w tych słowach żal. Ale bez obaw. To nie jest książka o znanej matce i porzuconej córce. To książka o miłości, jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia. Jest tu wszystko: radość, smutek, samotność. I cały świat w tle. Berlin, szalone Hollywood. Druga wojna światowa. I czas po. Maria Riva napisała poruszającą, pełną ciepła i humoru, brawurową książkę – dodaje Angelika Kuźniak.

„Starannie dopracowana i niesamowicie zabawna. Uwadze Rivy nie umyka nawet najdrobniejszy cekin” – przyznaje „The New York Times”. „Riva ma wyjątkowo bystre oko. Jej książka to doskonałe dopełnienie portretu Marlene Dietrich” – podkreśla „The Baltimore Sun”. „Dietrich zachowywała się nieznośnie, to nie ulega wątpliwości. (…) Ale nawet gdy Riva opisuje, jak jej matka publicznie wyciąga brudne majtki z torebki z krokodylej skóry – to wiemy, że patrzymy na prawdziwą gwiazdę” – pisze „The Independent”.

O autorce

Maria Riva to amerykańska aktorka, historyczka filmowa, pisarka i aktywistka. Urodzona w Berlinie w 1924 roku – córka Marleny Dietrich i jej męża Rudolfa Siebera. W 1930 roku przeniosła się wraz z rodzicami do Los Angeles. Wystąpiła u boku matki w filmie „Imperatorowa” z 1934 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *