Portret gwiazdy wszechczasów. „Marlene Dietrich. Prawdziwe życie legendy kina”
24 listopada, 2021
„Wedlowie. Czekoladowe imperium”. Kulisy powstania i rozwoju firmy na 170. urodziny
28 listopada, 2021

Synonim bogactwa, stylu, władzy i namiętności. „Dom Gucci” już w polskich kinach

W rolach głównych występują: Lady Gaga i Adam Driver (fot. mat. pras.)

To opowieść o modowej dynastii, która stworzyła markę kojarzącą się na całym świecie z luksusem. Oszałamiający sukces rodzinnego biznesu zakończył się jednak spektakularnym krachem i zbrodnią, która wstrząsnęła nie tylko Włochami. Film „Dom Gucci” inspirowany jest szokującą, prawdziwą historią rodzinnego imperium stojącego za włoskim domem mody Gucci. Trzy dekady miłości, zdrady, dekadencji, zemsty, zwieńczone w końcu morderstwem, pokazują, co znaczy nazwisko Gucci, ile jest warte i jak daleko posunie się rodzina, by nie wypuścić z rąk kontroli nad fortuną. Nazwisko z podręczników historii, ale będące również przekleństwem… Obraz został wyreżyserowany przez twórcę wielkich widowisk – Ridleya Scotta, a sfilmowany przez współpracującego z nim od lat Dariusza Wolskiego. W rolach głównych występują laureaci Oscarów i aktorzy nominowani do tej nagrody: Lady Gaga (Patrizia Reggiani), Adam Driver (Maurizio Gucci), Jared Leto (Paolo Gucci), Jeremy Irons (Rodolfo Gucci), Al Pacino (Aldo Gucci) i Salma Hayek (Pina Auriemma).

Film w polskich kinach można oglądać od 26 listopada, a już 9 listopada przed londyńskim Odeon Leicester Square rozłożono czerwony dywan w związku z uroczystą premierą. Pojawili się na nim wszyscy odtwórcy głównych ról. Lady Gaga przyznała, że jest niezwykle podekscytowana londyńską premierą i obecnością tak wielu fanów. Pytana o film, odpowiedziała, że „to dramat, ale także czarna komedia”. Jej bohaterka, jak dodawała, „emanuje silną kobiecą energią”.

Metamorfoza Lady Gagi w Patrizię Reggiani budzi wśród fanów artystki wielkie poruszenie, ale także przemiana Jareda Leto w Paola Gucci jest szeroko komentowana. Podczas zdjęć, oboje już od świtu poddawali się skomplikowanym zabiegom charakteryzatorskim. – To film nie tylko o rodzinie i o władzy. To także film o pasji, sztuce, kreatywności i oczywiście o modzie. Poza tym, o lojalności i zdradzie. Byłem naprawdę zaszokowany tą historią i myślę, że publiczność też będzie zaskoczona – tłumaczył Leto.

Jak nie powinna postępować rodzina

– To przede wszystkim fascynująca historia rodzinna. Dynastia Guccich była niemal włoską rodziną królewską w branży modowej i sama przyczyniła się do swojego upadku. Nie da się zaprzeczyć, że to nadzwyczaj interesujące – mówił o swoim najnowszym filmie Ridley Scott. Lady Gaga o kunszcie reżysera wyrażała się z najwyższym uznaniem. – Magia Ridleya polega na tym, że ma on mnóstwo artystycznych sposobów na to, by publiczność dobrze się bawiła – podkreślała piosenkarka, wcielająca się w filmie w Patrizię Reggiani, która odsiedziała wyrok za zlecenie zabójstwa swego byłego męża, Maurizia Gucciego.

„Historia Guccich to idealny przykład tego, jak nie powinna postępować rodzina” – czytamy w książce Sary Gay Forden „Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku”, która posłużyła za podstawę scenariusza. „Blichtr, chciwość, seks, moda i ekskluzywna galanteria skórzana – czego więcej można chcieć?” – pisał o tej książce Michael Gross („Model”). „The Wall Street Journal” podkreślał: „to wnikliwa kronika narodzin i upadku firmy”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *