Młodość i ideały kontra Służba Bezpieczeństwa. Film „Autsajder” już w kinach
13 grudnia, 2018
„Jestem żoną terrorysty”. Historia Polki, która miała urodzić terrorystę-samobójcę
13 grudnia, 2018

„Polskie triumfy”. 50 chwalebnych bitew Polaków, o których powinniśmy pamiętać

To starcia, które zmieniły bieg dziejów i sukcesy, o których każdy Polak powinien pamiętać (fot. mat. pras.)

Niezłomne wojska Jagiełły łamiące teutońską butę na polach Grunwaldu, skrzydlate oddziały husarii roznoszące w pył Szwedów pod Kircholmem czy odsiecz Sobieskiego dla Wiednia, która odmieniła losy Europy i całego świata. Książka „Polskie Triumfy” to 50 najważniejszych i najchwalebniejszych polskich zwycięstw opisanych przez czołowych historyków i najbardziej poczytnych publicystów. Publikację przygotowała redakcja magazynu o historii – „Ciekawostki historyczne”.

Historia Polski pełna jest zwycięskich bojów, wybitnych dowódców i nieugiętych wojowników śmiejących się śmierci prosto w twarz. Od triumfalnych bojów w czasach Bolesława Chrobrego, po zacięte walki drugiej wojny światowej.

Nie mogło zabraknąć genialnego manewru w bitwie warszawskiej, który w 1920 roku uchronił kontynent przed najazdem bolszewików czy heroicznego, okupionego krwią natarcie Polaków na Monte Cassino i bohaterskiej szarży kawalerii pancernej gen. Stanisława Maczka pod Falaise. To starcia, które zmieniły bieg dziejów, a zarazem sukcesy, o których każdy Polak powinien pamiętać.

O autorach

Wśród 17 autorów tej monumentalnej publikacji znaleźli się: historyk, pedagog i publicysta Bartosz Borkowski, historyk, regionalista, archiwista, działacz społeczny i dziennikarz Dariusz Andrzej Czaja, ekonomista z wykształcenia, urzędnik z zawodu, krakowski samorządowiec, miłośnik historii Krajowa oraz dziejów lotnictwa Mateusz Drożdż, historyk mediewista Piotr Dróżdż, historyk, publicysta i pisarz Kamil Janicki, specjalista od II wojny światowej i działań sił specjalnych Dariusz Kaliński, historyk Wojciech Kalwat czy wykładowca historii gospodarczej, wojskowości, historii powszechnej i ziem polskich Rafał Kowalczyk.

Ponadto absolwent prawa i amerykanistyki oraz doktor historii Michael Morys-Twarowski, historyk dziejów nowożytnych prof. dr hab. Mirosław Nagielski, reporter i publicysta Marek Sarjusz-Wolski, dziennikarz i redaktor Paweł Stachnik, autor niezależny Marcin Szymaniak, antropolog kultury i dziennikarz Kacper Śledziński, filozofka i politolożka dr Anna Winkler, łemkowski historyk Sławomir Zagórski oraz historyczka i publicystka Aleksandra Zaprutko-Janicka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *