W tym mieście wszystko może się zdarzyć. „Pewnego razu… w Hollywood” w kinach
16 sierpnia, 2019
Od nicości na szczyt i z powrotem. „Uzurpator. Podwójne życie prałata Jankowskiego”
18 sierpnia, 2019

Burzliwe losy, ważne bitwy i sylwetki dowódców. Oto „Napoleoński amok Polaków”

Tworzenie polskich oddziałów zbrojnych oraz ich burzliwe losy u boku Napoleona. Ponadto pola najważniejszych bitew podczas kampanii w Prusach, Hiszpanii, Rosji i Francji, a także barwne sylwetki dowódców i wojskowych, kreślone na podstawie wspomnień i pamiętników z lat 1796–1815. Sławomir Leśniewski w książce „Napoleoński amok Polaków”, pomimo nieukrywanej sympatii do francuskiego wodza, nie boi się podkreślać również negatywnych skutków wzajemnej współpracy, błędów w kampaniach, niechęci i nieufności, jaką w niektórych kręgach budził przywódca.

Kim naprawdę był Napoleon: wybitnym i uwielbianym wodzem czy bezwzględnym dyktatorem? Czy u jego boku Polacy mogli zdobyć trwałą niepodległość? Chciał hojnie wynagrodzić ich „wierność do końca”, czy tylko cynicznie wykorzystać? Czy bez „swoich Polaków” odniósłby podobne sukcesy?

Sławomir Leśniewski, popularyzator historii i autor bestsellerowych książek historycznych z właściwą sobie lekkością i bezbłędnym wyczuciem charakteru epoki, poszukuje odpowiedzi na te i inne pytania. To trzecia, po „Potopie. Czasie hańby i sławy 1655-1660” i „Drapieżnym rodzie Piastów”, popularyzatorska książka w jego dorobku, która przybliża klimat jednej z najbardziej fascynujących epok w historii.

O autorze

Sławomir Leśniewski to doświadczony popularyzator historii, autor kilkunastu książek, m.in.: „Potop. Czas hańby i sławy”, „Historia Polski”, „I i II wojna światowa”, „Jan Zamoyski – hetman i polityk”, „Książę Józef. Wódz i kochanek”, „Mata Hari. Zdradzona przez wszystkich”, „Historia tajemnic”, „Poczet polskich królów i książąt”, „Poczet hetmanów polskich i litewskich”, „Wojsko Polskie w służbie Napoleona. Legia Nadwiślańska, lansjerzy nadwiślańscy” oraz monografii bitew: Jerozolima 1099, Konstantynopol 1204, Marengo 1800, Wagram 1809.

Publikował artykuły historyczne m.in. w „Polityce”, „Rzeczpospolitej” i „Focusie”. Z zawodu jest adwokatem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *