Burzliwe losy, ważne bitwy i sylwetki dowódców. Oto „Napoleoński amok Polaków”
17 sierpnia, 2019
W Izraelu mówią o sobie „Polanim”. Tragiczne, a nieraz zabawne historie Polaków
21 sierpnia, 2019

Od nicości na szczyt i z powrotem. „Uzurpator. Podwójne życie prałata Jankowskiego”

Prałat Henryk Jankowski jest bohaterem książki Bożeny Aksamit i Piotra Głuchowskiego - „Uzurpator” (fot. flickr.com)

W latach 80. XX wieku był bohaterem, a gdańszczanie przegrywali jego kazania z kasety na kasetę – jak pieśni Jacka Kaczmarskiego – i handlowali nimi na targowisku. Ksiądz Henryk Jankowski brał pieniądze od bogatych i rozdawał biednym. Dzięki temu dorobił się tysięcy oddanych wielbicieli. Zmowa milczenia wokół tego, co tak naprawdę dzieje się na plebanii kościoła św. Brygidy, była powszechna. I właśnie ta zmowa jest tematem książki „Uzurpator. Podwójne życie prałata Jankowskiego”, autorstwa Piotra Głuchowskiego i Bożeny Aksamit.

Jako kapłan przebył drogę z małomiasteczkowej nicości na szczyty i z powrotem. Poważni ludzie stawiali go obok Piotra Skargi i Jerzego Popiełuszki. Ściskali się z nim wielcy tego świata: księżna Anna z Windsorów, senator Edward Kennedy, Margaret Thatcher. Jedne dzieci wysyłał na zagraniczne kuracje i wczasy, a inne krzywdził. Sam umarł w samotności i biedzie.

– Bóg strzegł, że to nie Mel Gibson sportretował prałata Jankowskiego, tylko duet Aksamit – Głuchowski. Bez retuszu, ze zrozumieniem, bez usprawiedliwienia. To nie tylko opowieść o wzlocie i upadku kapelana ,,Solidarności’’, ale też o Kościele i Polsce za komuny i za wolności, a więc także o nas samych. Fascynująca – mówi Adam Szostkiewicz z tygodnika „Polityka”.

Ks. Henryk Jankowski, proboszcz parafii pw. św. Brygidy w Gdańsku podczas wspólnej modlitwy ze strajkującymi w Stoczni Gdańskiej im. Lenina (fot. wikipedia.org)

O autorach

Bożena Aksamit, reportażystka z Trójmiasta, pisarka, z wykształcenia oceanograf. Była graficzką i autorką w gdańskim oddziale „Wyborczej”. Publikowała w „Dużym Formacie”, „Magazynie Świątecznym” i „Wysokich Obcasach”. Jej ostatni reportaż – „Sekret Świętej Brygidy. Dlaczego Kościół przez lata pozwalał księdzu Jankowskiemu wykorzystywać dzieci?” – wstrząsnął opinią publiczną. Wielokrotnie nagradzana, m.in. za napisaną wspólnie z Piotrem Głuchowskim „Zatokę świń” (najlepsza książka w plebiscycie MediaTory 2016). W 2015 roku ukazała się jej książka o legendarnym transatlantyku „Batory”. Zmarła 1 lutego 2019 roku w trakcie pracy nad „Uzurpatorem”.

Piotr Głuchowski, z wykształcenia konserwator zabytków, z zawodu redaktor związany od 1990 roku z „Wyborczą”. Reportażysta, laureat konkursu Grand Press i innych. Autor i współautor książek, w tym kryminałów i bestsellerów: „Imperator. Ojciec Tadeusz Rydzyk”, „Karbala”, „Sługi Boże”, „Nic co ludzkie” – powieści inspirowanej scenariuszem filmu „Kler”. W przygotowaniu ma thriller szpiegowski „Ukryta gra”. Urodzony w Warszawie, mieszkał kolejno m.in.: w Toruniu, Sopocie i w stolicy, teraz – na kujawskiej wsi. Po śmierci Bożeny Aksamit ukończył „Uzurpatora”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *