Nikogo nie pozostawia obojętnym. Sztuka „Kto chce być Żydem?” w Teatrze Współczesnym
16 stycznia, 2022
„Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej”. Wystawa w Łazienkach dłużej
19 stycznia, 2022

Pokaz solidarności z kobietami. Sztuka „Jentl” z muzyką na żywo w Teatrze Żydowskim

Warszawski Teatr Żydowski zaprasza „Jentl” o wolności kobiet (fot. Przemysław Jendroska)

To współczesne odczytanie tekstu Izaaka Baszewisa Singera rozsławionego przez film w reżyserii Barbry Streisand. Hollywoodzką interpretację uważa się za kanoniczną, ale przez samego autora uznana została za niezgodną z sensem i ideą za­wartą w jego opowiadaniu „Jentl, chłopak z jesziwy”. Warszawska inscenizacja Teatru Żydowskiego w tłumaczeniu Remigiusza Grzeli i w reżyserii Roberta Talarczyka – to spektakl muzyczny z oryginalnymi kompozycjami stworzony­mi przez Hadriana Filipa Tabęckiego. Przedstawienie jest pokazem solidarności z kobietami. Tymi sprzed wieków i tymi walczącymi o swoje prawa dzisiaj. Sztuka „Jentl” po premierze na Broadway’u stała się prawdziwym wydarzeniem.

Historia dziewczyny Jentl, która stała się uczniem jesziwy o imie­niu Anszel to przejmujący opis walki o wolność. Wolności rozumianej jako prawo do podejmowania decyzji zgodnych z własnym sumieniem i wizją własnej osoby w otaczają­cym nas świecie. „Chciałam być wolna, mam czego chcę” – śpiewa Jentl w spektaklu Roberta Talarczyka. Ta deklaracja brzmi gorzko, ale ma w sobie siłę i determinację osoby, któ­ra nie tylko chce zmienić siebie, ale również świat, zapisany w tradycji i przyzwyczajeniach innych.

Ten świat, doskonale znany z kanonicznych dzieł scenicz­nych i filmowych, jak „Skrzypek na dachu”, „Sztukmistrz z Lu­blina” czy „Dybuk” zostaje przez Jentl-Anszela postawiony przed pręgierzem walki o wolność jednostki, a szczególnie walki o samostanowienie kobiet.

(fot. Przemysław Jendroska)

300 aktorek w castingu

W spektaklu bierze udział cały zespół aktorski Teatru Żydowskiego. Warto wspomnieć, że na casting do roli Jentl zgłosiło się ponad 300 aktorek – ostatecznie tytułową rolę zagrają gościnnie Adrianna Dorociak i Aleksandra Idkowska oraz Izabella Rzeszowska z Teatru Żydowskiego.

Za scenografię, kostiumy i reżyserię świateł odpowiada Katarzyna Borkowska, a choreografię – Jakub Lewandowski. Spektakl przeznaczony jest dla widzów od lat 16.

(fot. Przemysław Jendroska)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *