Muzyka z różnych stron świata. Weekendowa Strefa Ciszy w Łazienkach
30 czerwca, 2018
„Prawa człowieka łatwo stracić, a trudno odzyskać”. Dla niej nie ma tematów tabu
2 lipca, 2018

„Pamiątki przeszłości 1796-1945”. Nieborów zaprasza na wystawę Radziwiłłów

Pamiątki berlińskiej linii Radziwiłłów na wystawie w Pałacu w Nieborowie (fot. Sylwester Cichal)

Zespół portretów, miniatur, litografii, rysunków, sreber, porcelany oraz licznych przedmiotów użytkowych to zaledwie niewielki ułamek kolekcji, która w XIX wieku zdobiła pałace Radziwiłłów m.in. w Berlinie, Antoninie, Ciszycy, Nieświeżu, Ołyce i Nieborowie. Gromadzone latami obiekty są dziś doskonałym źródłem do poznania historii XIX-wiecznej arystokracji oraz atmosfery minionych czasów. Można je oglądać na niezwykłej wystawie „Pamiątki przeszłości 1796-1945. Berlińska linia Radziwiłłów” w Muzeum w Nieborowie i Arkadii.

Ekspozycja zorganizowana wspólnie z Fundacją Trzy Trąby, składa się w większości z dzieł należących do potomków berlińskiej linii Radziwiłłów. Część eksponatów przetrwała jako własność rodziny, mimo różnych katastrof dziejowych. Sporo przedmiotów zostało zakupionych w ciągu ostatnich 20 lat na aukcjach od prywatnych kolekcjonerów i antykwariuszy.

Salon Czerwony w nowej odsłonie (fot. Sylwester Cichal)

Małżeństwo z pruską księżniczką

Nie każdy polski ród może poszczycić się tak wieloma wybitnymi osobami niemal w każdym pokoleniu. Wśród wielu rozgałęzień radziwiłłowskiego drzewa genealogicznego szczególną uwagę przyciąga historia tzw. linii berlińskiej, której protoplastą był Antoni Henryk Radziwiłł (1775–1833), syn wojewody wileńskiego Michała Hieronima i niezwykle ambitnej Heleny z Przeździeckich, założycielki słynnego ogrodu w Arkadii. Małżeństwo Antoniego z księżniczką pruską Fryderyką Luizą Hohenzollern (1770–1836), bratanicą króla Prus Fryderyka Wilhelma II otworzyło nowy rozdział w dziejach liczącej wówczas 400 lat historii rodziny Radziwiłłów.

Pamiątki po Marii de Castellane, żony Antoniego Wilhelma Radziwiłła (fot. Sylwester Cichal)

Zasługi dla niepodległości

W roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości chcemy z okazji tej wystawy pokazać, jaką ewolucję przeszła rodzina Radziwiłłów – poprzez bliskie związki z Prusami do wiernego oddania sprawie polskiej i ofiarnego budowania niepodległości. Aktywnie działający w sferze politycznej, niejednokrotnie sprawujący wysokie funkcje wojskowe, członkowie rodziny kochali także piękno i pozostawali otwarci na różnorodne nowe idee. Byli mecenasami sztuki i sami tworzyli sztukę, otaczając się pięknymi przedmiotami. Z radziwiłłowskiego mecenatu korzystali m.in. tak wybitni artyści jak Fryderyk Chopin i Julian Fałat.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Pani Krystyna Radziwiłł – Milewska, Pani Maria Anna Radziwiłł oraz Ambasada Republiki Federalnej Niemiec. Wystawę można oglądać do 31 października.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *