Na początek, czyli 30 czerwca i 1 lipca można będzie posłuchać muzyki polskiej. Zapoczątkuje ona festiwalową podróż w cztery strony świata: na północ (7-8 lipca), południe (14-15 lipca), wschód (21-22 lipca) i zachód (28-29 lipca). Festiwalowi goście odbędą więc jazzową wędrówkę od południa Europy po Amerykę Południową, pobawią się przy dźwiękach tanga, a także posłuchają rosyjskich i japońskich kompozycji, tradycyjnych melodii skandynawskich, utworów z regionu Suwalszczyzny i Wileńszczyzny oraz angielskich pieśni lutniowych z przełomu renesansu i baroku.
Koncerty odbywać się będą w łazienkowskich ogrodach przez cały dzień na kilku scenach jednocześnie: Scenie Żółtej przy Starej Kordegardzie, Scenie Pomarańczowej przy Wodozbiorze, Scenie Czerwonej przy Trou Madame i Scenie Purpurowej przy Świątyni Sybilli. Ta ostatnia stanie się miejscem głównego wydarzenia festiwalowych weekendów, czyli wieczornych koncertów.
Główne koncerty wieczorem
I tak 30 czerwca o godz. 19.00 przy Świątyni Sybilli wystąpi Camerata Silesia pod dyrekcją Anny Szostak. Zespół, który uznawany jest za najlepszy chór kameralny w Polsce, wykona utwory Chopina i Szymanowskiego w pięknych transkrypcjach na chór a capella. W kolejne soboty zagrają: Danar (muzyka irlandzka i celtycka), Bum Bum Orkestar (muzyka bałkańska), Yerba Mater (muzyka bliskiego i dalekiego wschodu) oraz duet Masecki/Rogiewicz (projekt “Ragtime”).
Atrakcje dla najmłodszych
Nowością tegorocznej edycji festiwalu będzie Scena Opowiadaczy przy Świątyni Sybilli. Będzie można usłyszeć baśnie, opowieści i gawędy z czterech stron świata wzbogacone muzycznymi improwizacjami, zainspirowanymi muzyką tradycyjną. Będą to historie oparte na przekazach polskich, skandynawskich, afrykańskich, ze Wschodu, a także ze średniowiecznego Zachodu. Dzieci i rodziców zapraszamy na cykl koncertów „Melomaluszki”. Doświadczeni animatorzy wprowadzą najmłodszych słuchaczy w świat muzyki poprzez interakcję i wspólne zabawy.
Dzieci rozpoczną muzyczną podróż od tradycyjnego polskiego brzmienia w wykonaniu zespołu Janusz Prusinowski Kompania (30 czerwca-1 lipca). Następnie posłuchają muzyki irlandzkiej z grupą Shannon (7-8 lipca), utworów bałkańskich w wykonaniu Bum Bum Orkestar (14-15 lipca), słowiańskich i orientalnych inspiracji z East Brass (21-22 lipca) oraz dźwięków nowoorleańskich granych przez Dixie Brotherhood (28-29 lipca).
Szansa dla amatorów
Festiwal Strefa Ciszy to również okazja do zaprezentowania swoich umiejętności muzycznych. Na Scenie Otwartej przy Wodozbiorze (Scena Pomarańczowa) amatorzy i profesjonaliści będą mogli pokazać, co im w duszy gra.