Półtora roku przygotowań do roli Kaliny Jędrusik. „Bo we mnie jest seks” w kinach
19 listopada, 2021
Portret geniusza bez szkoły. Wznowienie biografii „Le Corbusier. Architekt jutra”
21 listopada, 2021

Ostatnia sztuka Czechowa w reż. Krystyny Jandy. „Wiśniowy sad” w Teatrze Polskim

W jedną z głównych ról - Lubow Raniewskiej - wcieliła się Grażyna Barszczewska (fot. Krzysztof Bieliński)

– Zapraszamy na spotkanie z bodaj najpiękniejszym dramatem – komedią Czechowa, ostatnim jego dziełem – uznanym za arcydzieło i jego duchowy testament. „Wiśniowy sad” to historia o końcu i początku, o przemijaniu i utracie, tęsknocie i nieuchronnej zmianie. Ciepły, ironiczny ton i miłość Czechowa do postaci, które stworzył sprawiają, że tak trudno się z nimi rozstać. Pobądźcie w tym świecie. Warto. To przynosi wzruszenie i ulgę – mówi Krystyna Janda, reżyserująca spektakl w Teatrze Polskim w Warszawie. „Wiśniowy sad”, a nie „sad wiśniowy” – jak podkreślał autor, bardzo zadowolony z tej dyskretnej gry słów. „Sad wiśniowy” to realny sad, przedmiot handlu, część gospodarstwa przynosząca dochód swoim właścicielom. Ale „wiśniowy sad” rodziny Raniewskich to sad, co nie przynosi dochodu, zdziczał i rzadko rodzi owoce, których i tak nikt nie kupuje. Ten sad-symbol rośnie, bo „piszą o nim w encyklopedii”, bo daje właścicielom poczucie dumy i przekonanie, że choć część tego, co stworzyli trwa i nadal ma się dobrze. Tymczasem świat się zmienia. Można się temu bezwolnie przyglądać, można ignorować, ale można też próbować przeciwdziałać. Los starych drzew splata się tu z losami ludzi.

Za przekład odpowiada Jerzy Jarocki, za scenografię – Maciej Preyer, za kostiumy – Dorota Kołodyńska, za światło – Katarzyna Łuszczyk, za choreografię – Emil Wesołowski, konsultacje muzyczne – Piotr Szalsza, kierownictwo muzyczne – Benjamin Marhula, a praca nad słowem – Katarzyna Skarżanka.

W obsadzie spektaklu znaleźli się: Marta Alaborska (Gościni II), Grażyna Barszczewska (Lubow Raniewska), Dorota Bzdyla (Ania), Anna Cieślak (Duniasza), Dorota Landowska (Waria), Hanna Skarga (Gościni III), Katarzyna Skarżanka (Gościni I), Joanna Trzepiecińska (Szarlotta Iwanowna), Tomasz Błasiak (Jasza), Jakub Kordas (Urzędnik pocztowy), Paweł Krucz (Siemion Jepichodow), Krzysztof Kumor (Firs), Szymon Kuśmider (Jermołaj Łopachin), Dominik Łoś (Przechodzień/Gość), Krystian Modzelewski (Piotr Trofimow), Antoni Ostrouch (Boris Simieonow – Piszczyk), Maksymilian Rogacki (Zawiadowca stacji) oraz Jerzy Schejbal (Leonid Gajew). 

(fot. Krzysztof Bieliński)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *