Ostatnia sztuka Czechowa w reż. Krystyny Jandy. „Wiśniowy sad” w Teatrze Polskim
19 listopada, 2021
„Caravaggio i inni mistrzowie”. Wystawa arcydzieł na Zamku Królewskim w Warszawie
23 listopada, 2021

Portret geniusza bez szkoły. Wznowienie biografii „Le Corbusier. Architekt jutra”

To biografia jednej z najbardziej niezwykłych postaci XX wieku (fot. wikipedia.org)

Papież modernizmu. Człowiek, który zmienił XX wiek. Wielki wizjoner, którego pomysły wzbudzały wielkie kontrowersje. Le Corbusier architekturą chciał zmieniać społeczeństwo i świat. Bez odniesienia do jego pięciu punktów nowoczesnej architektury w zasadzie nie istnieje żadna dyskusja o współczesnym budownictwie.  Wznowienie bestsellerowej biografii „Le Corbusier. Architekt jutra” , autorstwa Anthony’ego Flinta, unaocznia czytelnikowi rozwój myśli artysty poprzez kolejne realizacje jego projektów: poczynając od pierwszego, wygrawerowanego w wieku 14 lat zegarka, poprzez pracę dla braci Perretów, kontrowersyjny, rewolucyjny projekt przebudowy centrum Paryża – Plan Voisin, aż po ucieleśnienie idei „maszyny do mieszkania” – L’Unite d’Habitation, Jednostkę Mieszkaniową w Marsylii.

Autor nie ucieka od kontrowersji wokół osoby architekta, dotyczących zarówno koncepcji społecznych i architektonicznych, jak i ciągot do faszyzmu i pozycji w rządzie Vichy w czasie wojny. Tak powstał wnikliwy portret psychologiczny geniusza, który nie skończył żadnej szkoły architektonicznej, a mimo to odcisnął swoje piętno na całej architekturze i urbanistyce XX wieku.

– Życie i dzieło ikony modernizmu. […] Spojrzenie Anthony’ego Flinta na „pierwszą gwiazdę architektury” przenikliwie wychwytuje pychę i słabości Le Corbusiera, które są istotne dla jego artystycznego znaczenia – pisze „Kirkus Reviews”. „Flint maluje portret dość zróżnicowany, w ten sposób dociera do istoty tego, dlaczego Le Corbusier pozostaje tak enigmatyczną i zniewalającą postacią” – dodaje „The Washington Post”.

O autorze

Anthony Flint to dyrektor ds. publicznych w Lincoln Instutute of Land Policy, doradca polityczny ds. zrównoważonego rozwoju w administracji stanu Massachusetts, stypendysta Harvard University Graduate School of Design, prelegent na TEDxBeaconStreet i TEDxTampaBay.

Od lat pisze i współpracuje m.in. z „The Boston Globe”, „The New Republic”, „GlobalPost”, „Next City”, „Metropolis”. Człowiek wielu profesji i zainteresowań, autor „Wrestling with Moses”, za którą w 2010 roku otrzymał Christopher Award.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *