Walka o marzenia na przekór przeciwnościom losu. Film „Serce do walki” w kinach
13 grudnia, 2019
Skandale i anegdoty zza kulis. Kazimierz Kutz ujawnił je w swojej autobiografii
13 grudnia, 2019

Diametralnie różni, a mają wpływ na siebie i Kościół. Książka i film „Dwóch papieży”

Na podstawie książki powstał film, w którym w rolach głównych wystąpili: Anthony Hopkins i Jonathan Price (fot. mat. pras.)

Benedykt XVI i Franciszek, konserwatywny obrońca doktryn kościoła i charyzmatyczny ekstrawertyk. Dwie zupełnie różne osobowości, silne autorytety, które obecnie decydują o instytucji Kościoła. Anthony McCarten, autor scenariusza do nagradzanych filmów „Czas mroku” i „Bohemian Rhapsody”, pisze o pozycji papieża we współczesnym Kościele. W książce „Papież” zastanawia się, jak abdykacja Benedykta XVI w 2013 roku wpłynęła na sytuację w Watykanie. W dobie kryzysu wiary, w obliczu skandali, które dotykają Kościół, autor zadaje niewygodne pytania, m.in. o przyszłość tej instytucji. To bezkompromisowa, poruszająca i momentami zabawna opowieść o dwóch diametralnie różnych mężczyznach, których losy splatają się i mają na siebie ogromny wpływ. Na jej podstawie powstał film w reżyserii Fernando Meirellesa. To oryginalna produkcja Netflixa, w której w rolach głównych wystąpili: Anthony Hopkins i Jonathan Price.

Sześćset lat temu papież Celestyn V postanowił z własnej woli ustąpił ze stanowiska, bo chciał powrócić do pustelniczego życia. 11 lutego 2013 roku sytuacja się powtórzyła, gdy Benedykt XVI, konserwatywny obrońca doktryn kościoła, obwieścił światu swoją abdykację. Wkrótce za zamkniętymi drzwiami Kaplicy Sykstyńskiej zgromadzili się kardynałowie, by wybrać nowego przywódcę dla ponad miliarda wiernych. Dwa dni później nowym papieżem został charyzmatyczny Argentyńczyk, Jorge Bergoglio, znany odtąd jako Franciszek. Dlaczego Benedykt XVI, najbardziej konserwatywny papież we współczesnym kościele, podjął decyzję wbrew tradycji? Co spowodowało, że ów strażnik wiary i obrońca doktryny w ogóle rozważał taki krok? Czy wiedział, że jego miejsce na tronie Piotrowym najprawdopodobniej zajmie postępowy Jorge Bergoglio, którego charakter i poglądy były mu całkowicie obce?

„Opisywana w niniejszej książce historia toczy się przede wszystkim w Watykanie pogrążonym w kryzysie i skandalach, odrzucającym proste kroki naprawcze, świadomym konieczności zmiany, a obawiającym się strat, z jakimi to się wiąże. W Watykanie, w którym jeden papież, ze względu na swoją przeszłość, postrzega siebie jako człowieka bez autorytetu moralnego, umiejętności, a także siły do stawienia czoła owym skandalom. Drugi, nowy – ze względu na swoją przeszłość przyznaje, że sam jest grzesznikiem, a jednocześnie pretenduje do duchowego przewodzenia ponad miliardowi wiernych” – pisze autor.

O autorze

Anthony McCarten nowozelandzki pisarz, dramatopisarz, scenarzysta. Autor scenariusza fdo filmu „Teoria wszystkiego”, za który zdobył nominację do Oscara oraz statuetkę BAFTA (Nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej) oraz do „Bohemian Rhapsody”.

W Polsce ukazała się jego książka „Czas mroku”, poświęcona talentowi oratorskiemu Winstona Churchilla. Na jej podstawie powstał film z brawurową rolą Gary’ego Oldmana, nagrodzonego Oscarem. McCarten był autorem scenariusza do tego filmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *