Gustav, skromny tapicer polskiego pochodzenia, i jego nastoletni syn Fritz byli Żydami. W Austrii w przededniu wojny nie było gorszego przewinienia. W 1939 roku, rozdzieleni z rodziną, trafiają do obozu w Buchenwaldzie. Tam każdego dnia znoszą głód, katorżniczą pracę i najgorsze ludzkie okrucieństwa, ale mają siebie. Niezwykła więź daje ojcu i synowi siłę, by przetrwać. Kiedy więc Gustav trafia na listę do Auschwitz, Fritz wie, że to wyrok śmierci. Podejmuje heroiczną decyzję: sam zgłasza się do obozu.
„Portret głębokiej ludzkiej relacji i opowieść o codziennym życiu obozu sprawiają, że zwłaszcza w dzisiejszych czasach książka zasługuje na jak najszersze grono czytelników” – pisze „Daily Express”. Z kolei „Daily Mail” zauważa, że „wszyscy powinni przeczytać tę zdumiewającą książkę. Niesamowita historia więzi ojca i syna, której nic nie może zniszczyć”.
Także dziś w wielu zakątkach świata wojna odbiera dzieciństwo milionom dzieci. Wydawnictwo Znak chce im pomóc je odzyskać. Dlatego 1 procent dochodów ze sprzedaży książki „O chłopcu, który poszedł za tatą do Auschwitz” zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom, ofiarom konfliktu w Syrii.