„Antykobieca krucjata” pod teatralną lupą. Spektakl „Diabły” w Powszechnym
8 grudnia, 2019
Odnowiciel sztuki graficznej wraca. „Wystawa, której nie było” w Muzeum Narodowym
11 grudnia, 2019

Opowieść o miłości, odwadze i sile. „O chłopcu, który poszedł za tatą do Auschwitz”

To opowieść o miłości, która daje odwagę, by zejść do piekła i siłę, by to piekło przetrwać (fot. wikipedia.org)

Fritz Kleinmann trafił do obozu koncentracyjnego w wieku 15 lat. Był jednym z około 230 tysięcy dzieci, które podczas II wojny spotkał taki los, ale jednym z nielicznych, które przeżyły piekło II wojny światowej, która odebrała mu dzieciństwo. Dorosłe życie poświęcił na dawanie świadectwa, by historię swoją i innych ofiar ocalić od zapomnienia. Jest on bohaterem książki „O chłopcu, który poszedł za tatą do Auschwitz”, napisanej na podstawie sekretnego dziennika Gustava Kleinmanna. Opowiedziana z niezwykłą wrażliwością prawdziwa historia podróży w głąb piekła nazistowskich obozów, heroicznej walki o przetrwanie i niewiarygodnego ocalenia. Książka, która była numer 1 na liście bestsellerów „Sunday Times”, a w Wielkiej Brytanii sprzedała się w ponad 100 tysięcy egzemplarzy, porusza niczym „Tatuażysta z Auschwitz” i „Chłopiec w pasiastej piżamie”.

Gustav, skromny tapicer polskiego pochodzenia, i jego nastoletni syn Fritz byli Żydami. W Austrii w przededniu wojny nie było gorszego przewinienia. W 1939 roku, rozdzieleni z rodziną, trafiają do obozu w Buchenwaldzie. Tam każdego dnia znoszą głód, katorżniczą pracę i najgorsze ludzkie okrucieństwa, ale mają siebie. Niezwykła więź daje ojcu i synowi siłę, by przetrwać. Kiedy więc Gustav trafia na listę do Auschwitz, Fritz wie, że to wyrok śmierci. Podejmuje heroiczną decyzję: sam zgłasza się do obozu.

„Portret głębokiej ludzkiej relacji i opowieść o codziennym życiu obozu sprawiają, że zwłaszcza w dzisiejszych czasach książka zasługuje na jak najszersze grono czytelników” – pisze „Daily Express”. Z kolei „Daily Mail” zauważa, że „wszyscy powinni przeczytać tę zdumiewającą książkę. Niesamowita historia więzi ojca i syna, której nic nie może zniszczyć”.

Także dziś w wielu zakątkach świata wojna odbiera dzieciństwo milionom dzieci. Wydawnictwo Znak chce im pomóc je odzyskać. Dlatego 1 procent dochodów ze sprzedaży książki „O chłopcu, który poszedł za tatą do Auschwitz” zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom, ofiarom konfliktu w Syrii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *